Naposledy aktualizováno: 06.01.2022 18:32:13
Na úvodní stranu

Základní knihovna Čehovice

  Archiv 2015

 Čehovská pálka - 5. ročník 

 

Pátým rokem se setkali příznivci stolního tenisu na sportovní akci Čehovská pálka 2015. Termín připadl, na poslední prosincovou neděli 27. prosince 2015. Zázemí turnaji poskytuje pan Hruban v prostorách Kulturáku. Turnaj byl určen pro všechny zájemce, kteří mají trvalé bydliště v Čehovicích.

Pořadatelem je TJ Sokol Čehovice ve spolupráci s manžely Hrubanovými, firmou Fe- Mat. V tomto roce se sice přihlásil nejnižší počet účastníků v historii akce pouhých dvanáct. Ze všech věkových kategorií. Do bojů se tentokrát vůbec nezapojily ženy.

OBRÁZEK : cehovska_palka_2015_-_hraci.jpg

Na snímku hráči - nahoře zleva: L. Ošťádal, T. Kardinál, L. Růžička st., L. Růžička ml., J. Hrbáček, M. Smékal, dole zleva: P. Ošťádal, M. Mlčoch, P. Kunert, S. Růžička (chybí pan A. Odehnal a R. Ošťádal)

Klání probíhalo od ranních hodin, nálada byla vynikající a hráči předvedli velice kvalitní a zajímavá utkání. Organizačně byl turnaj veden velmi dobře, pro účastníky bylo připraveno občerstvení a oběd. Jejich snahu během dne ocenili uznáním a potleskem diváci, kteří se průběžně střídali, přicházeli, odcházeli, vraceli se.

Na pomyslné stupně vítězů letos vystoupili:

  1. místo – Lubomír Růžička, nejmladší z rodu
  2. místo – Pavel Kunert
  3. místo – Tomáš Kardinál

OBRÁZEK : vitezove_cehovska_palka_2015.jpg

Nejvyšší počet účastníků měla v turnaji rodina Růžičkova a rodina Ošťádalova, každá celkem 3. Poděkování ale patří všem účastníkům, organizátorům a sponzorům celé akce, v neposlední řadě také divákům.

 

Rozsvícení obecního vánočního stromu

 

 V neděli 29. listopadu 2015, první adventní neděli, se v Čehovicích rozsvěcoval obecní vánoční strom. V letošním roce se všichni mohli těšit na zcela nové osvětlení vánočního stromečku. Dřívější barevné řetězy byly vyměněny za jednobarevné stříbrné, doplněné velkými vánočními stříbrnými koulemi, které vlastně zdobí stromeček i přes den, kdy nesvítí. Nahoře je i velká třpytivá hvězda.

V 17. hodin v neděli odpoledne se sešlo opravdu velké množství občanů, aby si v předvánočním čase ve společnosti přátel, spoluobčanů, ale hlavně s nejmenšími - dětmi, navodili tu správnou předvánoční atmosféru. 
Akci zahájil krátkým proslovem pan starosta, poděkoval sponzorům, kteří poskytli finance na přípravu "Mikulášských" balíčků pro děti. Potom všichni společně odpočítali 10,9,8, ... a stromeček se rozsvítil!!!
DJ Míša, který akci ozvučil a komentoval, se dětí ptal, jaké jméno by svému stromečku nadělily. Padlo několik návrhů - smrček, borovice, bodlinka, jehlička, větvička, stříbrňáček. Vítězem se stalo oslovení BODLINKA.
Potom následoval kulturní program dětí z mateřské školy. Děti, které přišly s čertovskými rohy i s p. učitelkami, nejprve předvedly, co všechno asi dělají čerti v pekle. Na závěr připomněly betlémský příběh a společně s diváky si zazpívaly koledy.  
 
Aby dokázaly, že se nebojí?, tak Mikuláše s andělem a čertem sborově zavolaly. Pak už byla volná zábava, kdy všechny děti, které řekly Mikulášské trojici, ( v Čehovicích čtveřici, čerti byli dva - a hrozní!), básničku nebo zazpívaly obdržely "mikulášský balíček" s ovocem a sladkostmi. 
Pro všechny, děti i dospělé, bylo připraveno občerstvení. Teplý čaj nebo "svařáček" a k tomu na zakousnutí perníčky a linecké, které upekly na akci školské a kulturní komise čehovské děti. Šťastné a veselé Vánoce.

 

Vánoční tvoření -ČSZ a Vánoční výstava

 

Český svaz zahrákářů pořádá každoročně výstavu ovoce a zeleniny. V posledních letech ji spojil s vánoční výstavkou rukodělných prací. Několik dnů před výstavou vždy uskuteční vánoční tvoření, kde si pod vedením p. Sadílkové mohou vyrobit vánoční adventní výzdobu, věnce a pod.

OBRÁZEK : tvoreni_p._sadilkova_.jpg

 

Tradičně pořadatelé očekávají na svou výstavu i malou výstavku výtvarných prací dětí z mateřské školy.

Kromě ovoce a zeleniny, vystavovalo několik vystavovatelů své výrobky různého charakteru. Perníčky, šité ozdoby, hračky a panenky, výrobky z čokolády, vánoční adventní věnce a stromečky pletené z papíru, svíčky, háčkované odoby, klasické adventní věnce z chvojí, nechyběla ani kosmetika, vánoční přáníčka a obrázky tvořené technikou quilling. Atmosféru zimního času, Vánoc a tradic připomínala vkusná úprava stolování v modrobílém provedení"cibulák", koutek s hanáckou domácnosti let minulých s potřebami v kuchyni, kuchařkami, ubrusy, formami na pečení a hračkami. Vystavovatelé nezapomínali ani na péči o ptáčky v zimě, vystavená byla i ptačí krmítka.

OBRÁZEK : csz_vystava.jpg

Návštěvníci mohli obdivovat šikovné ruce a trpělivost vystavovatelů po tři dny, od pátku do neděle. Některé vystavené exponáty mohli nejen obdivovat, ale i zakoupit, či alespoň získat inspiraci pro vlastní tvoření.

OBRÁZEK : csz_vystava_2.jpg

 

Pořadatelé mysleli i na pohoštění. Příchozí si mohli zakoupit a zahřát se horkými nápoji a přikousnout k tomu i výborný zákusek. Vstupné bylo dobrovolné. 

 

Pečení vánočních perníčků

Školská a kulturní komise každoročně připraví několik bochánků těsta a pozve děti na pečení a zdobení perníčků a lineckého cukroví. Za své si bere tento úkol již poněkolikátý rok paní Jana Jurová, která vše ochotně připraví. Samozřejmě se akce neobejde bez pomoci starších dětí, mládeže a především maminek, které dorazí na pečení se svými dětmi. Každoroční "pomocnicíc" se stala také Emilie Soukupová, která přestože již její vnoučata pomoc při pečení perníčků nepotřebují, aktivně pomáhá zejména v kuchyni, dohlíží, aby se nic nepřipeklo. Ze starší mládeže pomáhali Simona, Kateřina, Petr a Lukáš.

OBRÁZEK : perniky_2015_1.jpg

 

Děti se snažily, válely těsto, vykrajovaly, nosily na plech, "baštily a ochutnávaly" těsto. Jen zdobení je již mnoho nezajímalo, vše předtím je dokonale vyčerpalo a musely dát ruce k dílu především maminky.

OBRÁZEK : perniky_2015_2.jpg

Upečené perníčky a cukroví byla nabídnuty občanům na akci u rozsvícení vánočního stromečku. 

Podzimní vycházka ČSZ

 

Veřejné čtení pohádek

 

Sluníčko postupně ztrácí svojí sílu, dny se stále více zkracují, je tu podzim.

V tomto podzimním čase zve pravidelně knihovnice své nejmladší čtenáře v rámci Týdne knihoven na tzv, Veřejné čtení pohádek.

Tentokrát, ve středu 14. října 2015 v 16.00 hod., opět navštívily děti knihovnu, aby si vyslechly pohádky a příběhy tentokrát od spisovatele Františka Nepila nebo Františka Hrubína. Program "čtení" není však jen o vyslechnutí pohádky, ale pro děti je vždy připravena spousta dalších činností, doplňovačky na pracovních listech, omalovánky, hudební a poslechové hádanky, skládání puzzle, přiřazování obrázků do dvojic, hádání názvů pohádek, křížovka a další...

OBRÁZEK : cteni_pohadek_1410._2_2_.jpg

První pohádka od Františka Nepila byla o zrození Makového mužíčka, děti si název pohádky nejprve musely poskládat z "makových zrníček - písmenek". Pokračováním pak byl veselý příběh o tom jak jej učil dědeček chodit. Dalším příběhem byl "strašidelný výlet zvířátek", z veršovaných pohádek Františka Hrubína- Zvířátka a loupežníci. Tady použila paní knihovnice spíše formu výpravné loutkové pohádky. Děti se aktivně do příběhu zapojovaly a vyzkoušely si svou sluchovou paměť, musely loutkami reagovat  na výskyt slov v textu.

OBRÁZEK : cteni_pohadek_1410._2_1_.jpg

Dětí se sešlo sice jen devět, ale byly opravdu aktivní, zaujaté a jistě se pobavily. 

 

5. ročník DRAKIÁDA

 

Podzim je tady a s ním i pouštění draků.Podzim a pouštění draků k sobě totiž patří stejně jako pomalu se barvící listí stromů. Je to zábava pro malé i velké na víkendové odpoledne, potřebného pohybu poskytuje také víc než dost.

U nás v Čehovicích oživili tuto kdysi nejoblíbenější podzimní zábavu místní hasiči. Letos uspořádali už 5. ročník DRAKIÁDY. Pestrobarevní draci, ti tradiční papíroví i ti z moderních materiálů vyletěli do výšek v neděli 27. 9. na poli nad rybníkem.

OBRÁZEK : drakiada_2_2.jpg

OBRÁZEK : drakiada.jpg

Počasí tentokrát přálo, sluníčko sem tam zahřálo účastníky svými paprsky, ale i podzimní vítr foukal, co mohl. Děti za vydatné pomoci svých rodičů pouštěly draky, sledovaly jejich putování oblohou a přihlížející diváci hodnotili jak výšku jejich letu, tak originalitu jednotlivých dráčků. Někteří dráčci měřili své síly s letadly, která nad polem několikrát přeletěla.

 OBRÁZEK : draci_a_letadlo.jpg

 

Hasiči nepodcenili ani občerstvení přítomných dětí i dospělých a vytvořili ve stánku na „polní kavárnu.“

OBRÁZEK : drakiada_2015_4.jpg

  

Přestože bylo vcelku příjemně, každý ocenil teplý čaj, kávu, nebo jen možnost občerstvit se limonádou, pivem. Dokonce se nabízel i domácí „koláček“ k zakousnutí. Děti hned po příchodu dostaly jako startovné sladkost a pitíčko. Kromě pouštění draků si mohly děti poskládat puzzle, vyzkoušet poskládat dřevěné hasičské autíčko nebo si kreslit.

OBRÁZEK : drakiada_2_1.jpg

Na závěr přišlo vyhodnocení:

-         nejvýš a nakonec i nejdál doletěl dráček Natálie, ale také Petra a Simony

-         jako originální byl vyhodnocen dráček Michala, Vítka a Tomáše,

-         zvláštní cenu získala malá Selma, která si přišla svého dráčka do „hasičárny“ s maminkou sama vyrobit, nakonec však všechny děti dostaly omalovánky a drobnou sladkost.

 

Jazzový večer

 

V pátek 25. září 2015 uspořádali majitelé Kulturáku, manželé Hrubanovi,  Jazzový večer. Sešla se plně zaplněná společenská místnost posluchačů, kteří si mohli v tříhodinovém programu, vyslechnout známé i méně známé jazzové melodie v podání čtyř hudebníků.

OBRÁZEK : jazzovy_vecer.jpg

Toto hudební uskupení ( Radek Bagár  - piáno, Juraj Valenčík – kontrabas, Václav Pálka – bicí, Martin Vondra - saxofon), přivezl do Čehovic pan Martin Vondra, který v Čehovicích bydlí a umožnil tak spoluobčanům poznat trošku jinou hudební produkci, než tu, která se denně line z rádií. Všichni mohli obdivovat muzikantské dovednosti všech čtyř, odměnili je potleskem při sólových výstupech.

OBRÁZEK : jazzovy_vecer_posluchaci.jpg

 

I když to jistě nebyl pro úplně všechny posluchače právě ten jejich " šálek kávy", spokojeně hodnotili prožitý večer při poslechu jazzu. Mnohé melodie totiž navodily dojem posezení v kavárně  v dobách dávno minulých,  či náladu z filmů. 

K občertsvení byl nabízen hovězí tatarák na objednávku. 

 

 

Výjezd seniorů do Křtin 

 

Téměř šedesát seniorů se vydalo z Čehovic, na pozvání školského a kulturního výboru a zastupitelstva obce, v pátek 18. září odpoledne na krátký výlet do Křtin. Musely vyjet dva autobusy, abychom mohli zájem seniorů uspokojit.

OBRÁZEK : zajezd_senioru_1.jpg

 

 

Jde o malé městečko - městys - ukrytý na horním okraji krasového Josefovského údolí, asi 15 km severovýchodně od Brna.

S historií samotného místa, ale hlavně kostela nás seznámil místní farář Mons. Jan Peňáz.

Křtiny mají neobvykle bohatou historii, jež sahá hluboko před rok 1237 a má také staletou mariánskou poutní tradici, patřily již odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Od středověku zde stály dva kostely. Menší z nich ukrýval ve svých útrobách tak zvaný “zázračný obraz”, gotickou sochu Panny Marie Křtinské, která prý již od roku 1210 láká do Křtin zástupy věřících. Stoupající zájem poutníků přiměl zábrdovické premonstráty v roce 1718 k úplné přestavbě areálu podle návrhu nejvýznamnějšího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Jeho ambicí bylo vytvořit monumentální chrám a citlivě jej včlenit do Křtinského údolí. Navrhl důmyslnou symetrickou kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. I když stavba nebyla z finančních důvodů nikdy v plném rozsahu dokončena a projekt byl po Santiniho smrti částečně upraven, patří i v nynější podobě tento barokní skvost, označovaný jako “Perla Moravy”, k Santiniho vrcholným dílům.

Došli jsme i k obrazu z Čehovic, který je zavěšen s mnoha jinými z dalších vesnic, ke kterému dříve chodili poutníci, senioři pod ním nezapomněli zapálit několik svící.

OBRÁZEK : zajezd_senioru_2.jpg

 

Za pěkný výklad daroval pan starosta do sbírky kostela 500,- Kč. 

Zvonohra - ambity chrámu v sobě ukrývají i jednu z největších funkčních zvonoher ve Střední Evropě o 33 zvonech. Zvonohra hraje pravidelně dvakrát týdně. Pan farář ji nechal rozeznět i při naší návštěvě, i když hlavní příčinou jeho kroku byla asi probíhající svatba.

Měli jsme možnost navštívit i kostnici, která byla v podzemí kostela na počátku devadesátých let objevena a zpřístupněna. Obsahuje kromě pozůstatků stovek středověkých křtinských obyvatel i několik lebek vyzdobených záhadnými ornamenty, jejichž význam se dodnes nepodařilo objasnit. 

Závěr výletu patřil společnému posezení s večeří, v restauraci U Farlíků, kdy si mohli občané popovídat, podělit se o zážitky a dojmy. 

 

Zahájení školního roku 2015 -16

 

Dva měsíce volnosti skončily, léto už se s námi pozvolna loučí, škola na nás proto zase zavolala a v úterý 1. září začal nový školní rok, nastaly nové povinnosti pro děti, ale i jejich rodiče. Hlavním úkolem rodičů a pedagogů je rozdováděné děti plné energie, po dlouhých  dnech volna, usměrnit, připravit na běžné dny a vnést do nich určitý řád. 

Pro školní rok 2015/16 je do mateřské školy zapsáno celkem 26 dětí. Sedmnáct dětí je místních, ostatní dojíždějí z okolních i vzdálenějších obcí. Třída naší mateřské školy je věkově smíšená, dochází sem děti od 2,5 do 7 let. V letošním roce máme pouze 5 předškoláků, zbytek tvoří děti mladší. 

OBRÁZEK : z_materske_skoly.jpg

O letošních prázdninách neprobíhaly žádné velké stavební či jiné úpravy. Byly provedeny pouze malířské práce v šatně, ředitelně a herně mateřské školy, vybudováno nové vodovodní vedení na zahradě ke kropení pískoviště a k zalévání záhonku. Nejen dětem, ale i dospělým se líbí nová nábytková stěna v herně k uložení hraček, kterou dodala místní stolařská firma pana Dvořáka, byl vyměněn nábytek v ředitelně.  

První den přišel pozdravit malé předškoláčky pan starosta, Milan Smékal, dostaly od něj na přivítanou malou sladkost. Pan starosta popřál dětem i zaměstnankyním pohodový a úspěšný nový školní rok, plný zajímavých zážitků. Děti z Čehovic navštěvují zejména spádovou základní školu v Bedihošti, jen několik dětí pak školy v Prostějově. 

Do první třídy v Bedihošti nastoupilo z Čehovic  7 nových školáků - prvňáčků, dvě dívky a pět kluků.   

 

 

29.8.2015 - Rozloučení s prázdninami + otevření nového dětského hřiště

 

 V Čehovicích nejen rodiče malých dětí, ale i děti samy,  již dlouho volali po novém dětském hřišti. Jejich přání se podařilo zastupitelstvu obce vyplnit letos ke konci prázdnin. V lokalitě Hliník, byly instalovány k radosti těch nejmenších dětské prvky. V rámci dotačního programu se podařilo získat potřebné finanční prostředky 715 005 Kč na jeho pořízení.

Slavnostně bylo hřiště předáno do užívání veřejnosti poslední prázdninový víkend, v sobotu 29. 9. 2015, v rámci akce Rozloučení s prázdninami. 

OBRÁZEK : detske_hriste_1.jpg

 

Dětské hřiště by mělo především sloužit jako cíl procházek maminek s dětmi. U školní mládeže by mělo zároveň působit jako prostředek prevence kriminality mládeže a přispět k aktivnímu pozitivnímu trávení volného času. Prvky byly určeny pro děti ve věku do 13, později byla upravena věková hranice na 10 let. Pouze lanovka může být využívána i staršími osobami, je omezena váhou do 130 kg.  

Bohužel se ukázalo, že ne všichni návštěvníci se zde chovají, jak mají. Za pouhých čtrnáct dnů – plné odpadkové koše nedopalků cigaret, lahví od alkoholu, nepořádek v dětském domečku, odpadky v podsypu atrakcí, polámané schody k průlezkám, vytržené stojky u houpaček,... Ukazuje se, že sem našla cestu především starší mládež a výše zmíněná tzv. prevence se míjí účinkem. Vedení obce již muselo opravovat závady způsobené velmi nešetrným, přímo vandalským chováním některých „ siláků“.  

Přejeme si snad všichni, aby nové dětské hřiště sloužilo především dětem a poskytovalo jim mnoho zábavy.

Od dětského hřiště se přesunuli všichni na místní hřiště, kde TJ Sokol pořádala tradiční akci Rozloučení s prázdninami. 

OBRÁZEK : detske_hriste_2.jpgOBRÁZEK : rozlouceni_s_prazdninami.jpg

 

 

Hodové oslavy v Čehovicích od 3. - 6. 7. 2015

 

Hodové oslavy probíhaly od pátku 3. července, kdy pořádali místní hasiči tradiční hodovou zábavu. K tanci a poslechu hrál opět DJ Fojtík. K občerstvení byl nabízen Katův šleh, řízky a další dobrůtky, pivo, limo i alkohol. Přestože návštěva byla asi 500 platících. Pořadatelé očekávali návštěvu ještě vyšší, byli mírně zklamáni. 

V sobotu se uskutečnil fotbalový turnaj O pohár starosty obce čehovice, zúčastnilo se jen 5 mužstev. Vítězem se stalo mužstvo.

OBRÁZEK : hodovy_turnaj_o_pohar_starosty_obce.jpg

OBRÁZEK : posezeni_-_opekani_selatka.jpg

Po několika letech k nám však zavítaly pouťové  atrakce k radosti nejen dětí, ale i dospělých, kteří je s radostí vyzkoušeli. 

 

 

 OBRÁZEK : opekani_selatka.jpg

OBRÁZEK : posezeni_-_opekani_selatka.jpg

 

 

40. ročník stanování - akce TJ Sokol

 

Poslední červnový víkend, ve dnech 26.-28.6.2015 pořádala TJ Sokol Čehovice již 40. ročník tradiční oblíbené akce - "Stanování".

Kdybychom měli srovnávat, v minulých ročnících se akce vždy účastnilo mnohem větší množství dětí - táborníků. Možná je to trochu tím, že celkově počty dětí v obci klesají, ale jistě i tím, že děti upřednostňují jiné formy zábavy. Přesto se organizátorům podařilo "urvat" mládež od tabletů, chytrých telefonů a počítačů a umožnili jim ve společnosti vrstevníků prožít, třídenní, tentokrát Indiánské dobrodružství. Mnozí z účastníků, kteří se přihlásili na hřišti ve stanech sice nespali, ale docházeli denně na uvedený program. Chápeme rodiče, že mnozí měli o své menší děti obavy, jiné odradilo chladnější a nejisté počasí, někdo respektuje zdravotní stav svého dítěte, některé děti možná nejsou dost odvážné - jiné je to ve hře na počítači - aby dokázali strávit noc samy ( i když pod dozorem dospělých) v přírodě, ve stanu. 

Stanování začalo v pátek po 17 hodině stavěním stanů, nakonec jich stálo na hřišti celkem 6.

OBRÁZEK : stanovani_2015_1.jpg

Hned poté se mohly děti pustit do barvení triček. K večeru se rozhořel první táborák a opékaly se špekáčky. Dospělí a ostatní návštěvníci si mohli dát cigárko z udírny, různé alko i nealko nápoje. Večer na děti čekala Stezka odvahy.

OBRÁZEK : stanovani_2015_2.jpg

V sobotu dopoledne sice mírně pršelo, ale hry a soutěže proběhly. V poledne na táborníky čekal chutný oběd a po odpoledním odpočinku přišel na řadu Dětský maškarní karneval. Počasí se umoudřilo, nepršelo a dokonce moc nefoukalo. Volila se nejlepší maska, hrály se hry, samozřejmostí je každoročně dětská tombola. Všechny masky byly nápadité, ale na prvních třech místech , zvítězili: 1. dráček - Dominik Seiml, 2.hasič - David Čergel, 3.hokejista "Jágr" 68 - Dominik Vymlátil. 

OBRÁZEK : karneval_2015.jpg

Následovala diskotéka a to, až do pozdních hodin. Tentokrát mohli návštěvníci hřiště ochutnat vedle dobrot z udírny i výborné pečené makrely, které už si vysloužily přívlastek "Tondovy".

Počasí však akci přece jen dost nepřálo. V noci ze soboty na neděli vydatně pršelo a tak opouštěli účastníci stanového tábora tábořiště dost navlhlí a promoklí. Jen doufáme, že zážitky z třídenní akce přebily nepříjemné počasí, které akci provázelo.

Vždyť teď už na všechny čekají krásné dva měsíce prázdnin!

 

 

X. Dětské sportovní hry v Čelčicích

 

V sobotu 20. června 2015 se na hřišti v Čelčicích konaly již X. Dětské sportovní hry – Svazku obcí Prostějov – venkov. Ve sportovních disciplínách se utkala smíšená družstva starších a mladších žáků z jedenácti obcí. Zpočátku počasí pořadatelům nadělalo trošku vrásky, ale po zahájení se mraky umoudřily a nepršelo. Mladí sportovci soutěžili v jedenácti disciplínách.

OBRÁZEK : sportovni_hry_-_deti_v_akci_1.jpg

Naši obec reprezentovali: družstvo mladších: Kateřina Kunertová, Michal Svozil, Jaroslav Raus / celkově 10. místo

družstvo starších: Barbora Nováková, Natálie Sedlářová, Michal Kubíček, Dominik Smékal, / celkově 8. místo

OBRÁZEK : sportovni_hry_-_deti_v_akci.jpg

Na mety nejvyšší sice nedosáhli, ale bojovali statečně a s vervou. Patří jim velké poděkování za reprezentaci obce. 

 

Oslavy MDD v Kulturáku 

V sobotu 6. června 2015 pozval majitel restaurace Kulturák, pan Hruban, všechny děti k oslavě MDD. Před restaurací vyrostl skákací  hrad, kterého mohly děti využívat dosytosti zdarma po celé odpoledne. O zábavu, soutěže a hry se postaral DJ Míša Sedláček. K soutěžím hojně využíval právě skákacího hradu, zapojil i přítomné rodiče.

Děti dostaly hračku a za splnění úkolů dostávaly sladkosti a drobné hračky. Jen škoda, že přesto, že bylo slunečné, teplé počasí, přišlo dětí dost málo. Nebo možná právě proto nepřišly, daly přednost koupání v bazénech. Škoda. 

OBRÁZEK : den_deti_v_kulturaku_2015.jpg

Na obrázcích však vidíme, že ti co přišli, si soutěžní odpoledne užívali. Také jen přihlížející se dobře bavili. Panu Hrubanovi za jeho přízeň, kterou věnuje nezištně dětem, je třeba jistě poděkovat. 

 OBRÁZEK : den_deti_v_kulturaku_2015_1.jpg

 

Rybářské závody

 

Sobota 16. května byla pro příznivce kulturního, sportovního a společenského dění náročná, díky pořadatelům, kteří se nedohodli vhodně na termínech se totiž konalo několik akcí najednou. Navíc ještě MS v hokeji, kde jsme hráli hodně důležité utkání s Kanadou. 

Pěkné, slunečné až vyloženě letní počasí však zřejmě způsobilo, žesi nejedni nenechali ujít žádnou z nich. 

Také na rybníku se sešlo 103 závodníků v lovení kaprů. Ani doprovodu účastníků nebylo málo. Pro všechny bylo přichystáno tradiční občerstvení - dobroty z udírny, k obědu řízek s bramborovým salátem a vhodně byl otevřen stánek s nápoji.

OBRÁZEK : rybari_2015.jpg

Po skončení závodů ve 14.00 hodin a vyhodnocení nejlepších závodníků se táhla bohatá tombola. Spěchalo se, protože nikdo nechtěl přijít o hokejový zápas. Lepší však bylo využít slunného počasí a užívat jarní přírody, posezení s přáteli. Hokej - jsme prohráli 2:0!

 

Čehovická desetitisícovka

 

Rok s rokem se sešel a závod, který odstartoval aktivity L.A. Sport pod hlavičkou TJ Sokol Čehovice směřující směrem k široké běžecké veřejnost, pokračuje v sobotu 16.5.2015 již druhým ročníkem. Tratě byly zachovány v původní podobě, jen ta kilometrová se běžela přes nově opravenou náves a to pod názvem " Okruh pana starosty". Ani závodníci na dalších tratích však nebyli ochuzeni o závěrečný finiš opraveným centrem vesnice. Závod pro nejmenší běžecký potěr se uskutečnil přímo na hřišti. Občerstvení pro závodníky, doprovod i diváky bylo zajištěno. Závodníci semohli hlásit online,ale i na místě. Startovné 80,- Kč online a 100, -kč na místě. Běžci tak společně v Čehovicích otevřeli letošní první díl trilogie, která bude pokračovat Během okolo přehrady a Prostějovským městským během. Sešlo se neuvěřitelných 138 běžců ze všech kategorií, ale pořadatele moc nezaskočili, dovedli se se zájmem o běh vyrovnat brzy a se ctí. 

 

 OBRÁZEK : desetitiicovka_2_1.jpg

Běžci na 10 kilometrů na startu

 

Všechny tratě měly své zástupce i z řad čehovských občanů. 

Závod pro nejmenší na hřišti si zaběhli i malí čehovští předškoláci. V Okruhu pana starosty pak soupeřili s panem starostou čehovští školáci a paní místostarostka. Kdo z dospěláků předběhl pana starostu mohl se těšit na "kalíšek" něčeho ostřejšího, všechny děti které pokořily pana starostu i paní místostarostku byly odměněny sladkou odměnou. 

Na trati čtyřkilometrové se stal vítězem Jan Koutný, školák z Čehovice, jehož první místo nebylo v tomto závodě první -ještě o něm jistě uslyšíme, sklízí úspěchy na závodech po celé republice. 

To je vítěz běhu na 4km Jan Koutný (47)s bratrem Ondrou(48)

OBRÁZEK : desetitisicovka_3.jpg

Na té desetikilometrové jsme měly jednu zástupkyni z řad žen - paní Petru Růžičkovou. která ve své kategorii skončila na 2. místě. Mužů bylo hned několik pan Aleš Odehnal za pořadatele, pan Aleš Václavek, pan Roman Večeřa, pan Luboš Růžička, pan Pavel Raus, pan Jan Koutný starší.

OBRÁZEK : desetitiicovka_2_2.jpg

 

To jsou ti nejlepší z nich ...

Všichni závodníci měli pěknou diváckou kulisu, která je na několika místech trati povzbuzovala a zejména u startu se dočkali všichni bouřlivého potlesku.

Akce se aktérům povedla. 

 

 

Slavnostní mše - požehnání opraveného kříže v polích

 

V neděli, dne 10. května 2015 se konalo v Čehovicích požehnání obnoveného kříže v polích. Kříž byl poškozen při přechodu fronty na konci 2. světové války v  květnu 1945, čekal na svou obnovu 70. let.

OBRÁZEK : kriz_-_mse_1.jpg

 

Díky nezištnému daru ing. Jaroslava Vláčila a obětavé spolupráci Obecního úřadu v Čehovicích byl kříž v polích rekonstruován. Poškozené díly byly nahrazeny a tento kříž u biokoridoru a polní cesty k Výšovicím, který postavili v roce 1860 manželé Marianna a Jan Krátcí byl firmou Klaper Kojetín obnoven.

 

Pracovníci Obce v čele se starostou panem Milanem Smékalem  krásně upravili jeho okolí a připravili mobiliář. Vytvořili tak podmínky k uskutečnění slavnostního aktu.

 OBRÁZEK : kriz_-_mse.jpg

Přítomní si připomněli nejen 70. výročí ukončení světové války, ale také těch, kteří kříž zbudovali a obnovili. Poděkování patří P. Andrzeji Kaliciakovi, SDS, který ochotně vyšel vstříc, kříž požehnal, ale také se podílel na technické přípravě ozvučení areálu. Paní Ludmila  Šupinová obětavě přichystala vše potřebné pro bohoslužbu. Manželé Spáčilovi zajistili foto a video dokumentaci celé akce. Poděkování patří i manželům Adamových z Václavovic, kteří zajistili sborový zpěv. Slavnost se vydařila. V srdci nám všem zůstává radostný pocit z dobrého díla. Obnovili jsme poslední památku v katastru obce, poškozenou na konci 2. světové války.

 

 

Lampionový průvod k 70. výročí oslav Osvobození

 

TJ Sokol Čehovice v sobotu 9. května uspořádal Májové posezení pod břízkami na hřiti. Od 17.00 hodin měli možnost občané posedět na hřišti, kde pro ně bylo připraveno občerstvení. Součástí pak byl večerní lampionový průvod. Koná se již podruhé, tentokrát k 70. výročí oslav konce 2.světové války, osvobození. Ve 20.00 hodin vyšel lampionový průvod od hřiště směrem k pomníku padlých na návsi.

OBRÁZEK : lampionovy_pruvod_2.jpg

V čele průvodu nesli Sokolové věnec a vlajku. Když všichni dorazili na místo, pan starosta obce Milan Smékal přednesl krátký projev k výročí. Připomenul, že ač se nám může zdát, že žijeme v míru, ne všude na světě mají takové štěstí a jak málo stačí, podle událostí ve světě, aby se situace z hodiny na hodinu změnila.  Na závěr slavnostního aktu zazněla hymna České republiky. 

OBRÁZEK : lampionovy_pruvod.jpg

 

Slet čarodějnic

 

Jubilejní 10. ročník této oblíbené a již tradiční akce - SLET ČARODĚJNIC, uspořádala místní organizace TJ Sokol. Její konání je předurčeno termínem posledního dne dubna. Jelikož je následující den svátek 1. května, lidé si na akci zvykli, získala si oblíbenost. Po dlouhé zimě je první možností v pěkných jarních dnech posedět a pobavit se s přáteli. Vrásky však každoročně dělá pořadatelům předpověď počasí, ani v letošním roce neslibovala mnoho slunečních paprsků, spíše kapky deště. Ale! Nakonec bylo pěkně, nefoukalo a tak se již i na seřadišti, ale především na hřišti, dějišti celé akce, sešlo opět desítky příznivců.

OBRÁZEK : carodejnice_1.jpg

 

V 17.09 se na to seřadišti před obecním úřadem hemžilo všelijakými potvůrkami. Nechyběly čarodějnice všeho druhu, čarodějové, kostlivci, příšerky. Do čela průvodu patří vždy maskot celé akce, v letošním roce to byla čarodějnice Šindelka, kterou vyrobily děti s učitelkami v mateřské škole.  Průvod vyšel za tónů písniček z čarodějnického prostředí a pomalu se suul ke hřišti. Kde následovalo společné foto, téměř všech maskovaných účastnic a účastníků, bohužel některé se nám nepodařilo do skupiky pro foto přesvědčit. Šindelka skončila na opravdu vysoké hranici, na všechno dohlížela pěkně shora, než byla posléze po zažehnutí hranice kradosti všech, upálena( děti nebyly smutné, věděly co Šindelku čeká).

OBRÁZEK : carodejnice_2.jpg

 

Na hřišti pak nejprve děti s mateřské školy pod vedením učitelek a za míré pomoci ostatních zatančily  Strašidelný rej a začarovaly ošklivou zimu, všechno zlé a přivolaly sluníčko a jaro. Pak už následovaly hry a soutěže pro děti. 

- trhaly perníčky Baby Jagy

- chytaly netopýry a pavouky

- házely apod.

Hřebem zábavného odpoledne bylo kouzelnické vystoupení čaroděje MERLINA, který děti zaujal kouzly a triky. Všichni si mohli opéci špekáčky na "odhořelé" hranici, pro všechny čardějnice byly zdarma, ostatní si je mohli zakoupit.

Nechybělo bohaté občerstvení, z udírny Baby Jagy, makrelky z roštu a ostatní dobrůtky, lektvárky všeho druhu, prostě každému podle chuti.

Přátelské posezení se protáhlo hodně do večerních hodin. Povedlo se. Děti i dospělí si užili pěkné odpoledne. 

Vycházka do přírody s knihovnou - Den Země - 22.4.2015

 

Tradiční jarní procházku uspořádala pro děti paní knihovnice. Vycházky mají již více než desetiletou tradici, jen se měnil cíl jejich cesty a záměr. Někdy jsme se seznamovali s přírodou a její ochranou - uklízeli okolí hřiště a cest. Jindy poznávali historii obce a navštívili jsme památné místo Čehovic, kapli sv. Prokopa. Vycházky měnily trasu, obešli jme Čehovice již ze všech stran. Letos došlo na cestu kolem Olší, některé děti tam ještě nebyly!

S organizací cesty  a soutěží pomohla paní knihovnici Spáčilové, paní učitelka Hrazdilová z MŠ. Dětí se sešlo celkem 20,  ti menší předškoláci s rodiči, tři úplně nejmenší - Lucka šla sama, jen chvilku ji tatínek či maminka poponesli, Dominik nás doprovázel s maminkou pěšky (občas v náruči) a Patrik se vezl na kočárku.

Počasí bylo pěkné, proto všechny procházka osvěžila. Děti soutěžily o stošest, paní knihovnice nestačila chystat pomůcky. Téma soutěží a her bylo tentokrát "trpasličí".

Děti po laně absolvovaly poslepu cestu - chodily jako "permoníci" v dolech, jeskyních, hledaly si svůj domeček, pak jej stavěly z trávy, kterou si musely nastříhat, skládaly pohádkové puzzle, skákaly v pytlích, předávaly si míč, házely šiškou, plnily úkoly a kvíz. U potoka jsme do vody hodili společně sukýnku Moreny- a zarecitovali Zimo, zimo táhni pryč! a radostně volali Přišlo jaro do vsi!!!

OBRÁZEK : den_zeme_2015.jpg

Na závěr všichni hledali poklad. Samozřejmě jej brzy objevili. Byla v něm odměna - v podobě "kulatých" sušenkových medailí a čokoládek. (odměny sponzorsky darovala paní Říhová a paní Kratochvílová). Potom se všichni odebrali do Kulturáku, kde děti "odměnila", po dlouhé cestě, zaslouženou limonádou, paní knihovnice z fin. prostředků knihovny. 

 

 

Vycházka do přírody - 18.4.2015 ČSZ

 

18. 4. 2015 uspořádali zahrádkáři jarní vycházku do přírody. V sobotu se počasí pokazilo, ale i přes jeho nepřízeň se sešlo 19 dětí a 40 dospělých. Trasa byla krásně jarně vymalována. Na rybníku děti obešly čtyři stanoviště, kde plnily lehké úkoly a za ně dostaly razítko a odměnu. Pro děti byly tradičně přichystány špekáčky zdarma, dospělí si je mohli zakoupit. Společně si je opekli na velkém táboráku, který přichystal pan Rostislav Svoboda ml.

OBRÁZEK : vychazka_csz_1.jpg

 

 

 Jarní tvoření ČSZ 

 

 

28 . 3. 2015 proběhlo jarní tvoření zahrádkářů s paní Sadílkovou. Ta si přivezla spoustu jarních doplňků, které si mohly účastnice tvoření zakomponovat do věnců nebo do jakýchkoliv svých výtvorů. Pro všechny bylo připraveno občerstvení. Zákusky od paní Kuncové a Dorotíkové chutnaly přítomným ke kávě i čaji.

OBRÁZEK : vychazka_csz_2.jpg

 

Veřejné čtení pohádek 15.4.2015

 

Ve středu 15.4.2015 pozvala paní knihovnice opět děti a mládež do knihovny na další veřejné čtení pohádek. Tento rok byl vyhlášen záměr - Čtenář tatínek. Proto jsme vybrali příběhy s hrdinou tatínkem. Knížky od autorů , pana Svěráka: Tatínku, ta se ti povedla a od pana Wievegha. 

Šestnáct přítomných dětí si vyslechlo 3 pohádkové příběhy, luštily křížovku s tajenkou, hádaly pohádkové postavy, poznávaly podle hudebních hádanek filmové pohádky a filmy. Během čtení si stačily vykreslit obrázky květin a vytvořit si "jarní květinovou zahrádku" i když jen papírovou. Také si zopakovaly některé znalosti - o ročních obdobích, jarních kytičkách.

OBRÁZEK : p1060450.jpg

 

 

Velikonoce 2015

 

Velikonoční svátky připadly v letošním roce na začátek dubna. Počasí bylo hodně aprílové. Týden před Velikonocemi se přihnaly mraky se sprškami krup, sněhu, deště, ale hlavně foukal silný a studený vítr. 

Na "zelený čtvrtek" začalo chodit na "hrkání"  jedenáct místních chlapců. Tradice pomalu mizí, protože, počet kluků, kteří tradicí hrkání dodržují se rok od roku snižuje. Škoda.

OBRÁZEK : hrkani_2015.jpg

 

Děkujeme tedy těm, kteří ještě zvyk nezatratili a dodržují jej, navzdory lákadlům v podobě počítačů, televize a lenošení.

 

 

Jarní tvoření - ČSZ

 

Myslivecká zábava

 

Konala se v pátek 20. března 2015, v ceně vstupenky za 150 Kč i večeře. Zajištěna byla bohatá tombola, první cenou byl barevný televizor, který opět zůstal v Čehovicích – u Dlabalů, druhá cena wellness pobyt pak u Kunertů. Mezi dalšími cenami od sponzorů byli samozřejmě i zajíci či srnčí. 

 

 

Ples rybářů

 

 

13. 2. 2015 od 20.00 hod. v Kulturáku v Čehovicích se uskutečnil 3. rybářský ples.  Hrála hudba Jen tak 2 z Přerova.

OBRÁZEK : ples2.jpg

 

Po krátkém zahájení po 21 hodině zatančili latinskoamerické tance tanečníci Tanečního studia  Dany Hubené.

OBRÁZEK : ples5.jpg

 

Kolem půlnoci byla tažena bohatá tombola, tentokráte barevná televize poprvé zůstala v Čehovicích, vyhráli paní Nováková a pan Brázda. V prvním patře se podávala večeře pstruh nebo guláš. Pstruha jako obvykle připravila Iva Kratochvílová s Lenkou Říhovou a guláš pan Jaroslav Dlabal.

 

Dětské ŠIBŘINKY

 

Sokolové obnovili tradici pořádání dětských šibřinek. Děti i jejich rodiče, a vůbec všechny přítomné skvěle bavil DJ Míša Sedláček, který měl přichystanou velkou zásobu soutěží, zábavných efektů a také odměn v podobě drobných sladkostí. Bylo možné zakoupit jednohubky, ke kávičce i sladké zákusky, dokonce i párek v rohlíku. Samozřejmě nechyběla tombola, ta byla tentokrát tak bohatá, že v ní snad musel vyhrát každý, kdo si zakoupil aspoň jeden los. Velkou obavou bylo, zda po vynaloženém úsilí s organizací, bude alespoň kapánek odpovídající účast. Když se ale po třetí hodině začal sál plnit princeznami, kočičkami, kovboji, přišel kominíček i s žebříkem, Bořek stavitel s celou sadou nářadí, kloboučnice, harlekýn a další pečlivě připravené masky, obavy byly pryč. 

 

Beseda o knize - Vladimír Puhač- Dědečkova poslední cesta

 

Ve čtvrtek 29. ledna 2015 uspořádala v Obecním domě v Čehovicích v 17 hodin knihovnice paní Spáčilová setkání s olomouckým autorem Vladimírem Puhačem.

OBRÁZEK : beseda_puhac_2.jpg

Pozvala všechny zájemce na besedu o knize "Dědečkova (poslední) cesta". Autor této poetické knížky o snech, představách i realitě života, čerpal z "dědictví" svého dědečka, v ní představuje v hlavní roli právě obec Čehovice. Jeho dědeček Andrej Puhač tu kdysi žil, narodil se tady jeho otec, proto k ní má určitý citový vztah.

Patnáct návštěvníků besedy vyslechlo několik úryvků z jeho knihy, silnější dojem z nich umocnil ještě hudební doprovod, podbarvení určitých pasáží, částí melodiemi. Hudební produkci zajistil kamarád pana Puhače na varhany. 

Součástí besedy byla i výstava ilustrací, které byly pro knihu vytvořeny synem pana Puhače, Michalem Puhačem. I na nich byla zachycená některá zákoutí naší vesnice. Všichni posluchači, kteří se osobně besedy zúčastnili dostali na závěr knihu s věnováním autora, jako poděkování, zdarma. 

OBRÁZEK : beseda_puhac_1.jpg

Atmosféra celého setkání s autorem se nesla v přátelském duchu, občané zavzpomínali na doby minulé. Někteří si totiž na předky pana Puhače  osobně vzpomínají, nebo alespoň leccos věděli z vyprávění. 

 

 

 

ROK 2014

 

Čehovská pálka - IV. ročník

 

Letos se již počtvrté setkali příznivci stolního tenisu na oblíbené sportovní akci Čehovská pálka. Termín připadl na poslední prosincovou neděli 28. prosince 2014, zázemí turnaji poskytuje každoročně pan Hruban v prostorách Kulturáku. Turnaj byl určen pro všechny zájemce ať již rekreační, amatérské či „profesionální“ hráče, kteří mají trvalé bydliště v Čehovicích.

 

Pořadatelem je TJ Sokol Čehovice ve spolupráci s manžely Hrubanovými, firmou Fe- Mat. V tomto roce se sice přihlásil mnohem menší počet soutěžících než obvykle, pouhých čtrnáct, ze všech věkových kategorií. Do bojů se opět zapojily pouze dvě ženy.

 

Klání probíhalo od ranních hodin, nálada byla vynikající a hráči  i hráčky předvedli opět velice kvalitní a zajímavá utkání.

 

Na pomyslné stupně vítězů letos vystoupili:

OBRÁZEK : palka.jpg

 

 

  1. místo – Miloš Mlčoch 
  2. místo – Tomáš Kardinál
  3. místo – Pavel Kunert

 

Za nimi hned v závěsu tři další místa obsadili " kluci" Růžičkovi, a to,  od nejmladšího po nejstaršího.

 

Byla udělena i cena pro nejstaršího účastníka turnaje, kterou získal pan Svatopluk Růžička a pro nejveselejšího hráče, kterou získal pan Antonín Novák.

OBRÁZEK : palka_1.jpg

 

Poděkování ale patří všem účastníkům, organizátorům a sponzorům celé akce, v neposlední řadě také divákům, kteří přišli hráče a své favority podpořit. 

 

 

 

 

Mikulášské zastavení u vánočního stromu 

 

 Obec Čehovice pořádá každoročně tradiční rozsvícení vánočního stromu za přítomnosti  Mikuláše, čerta a anděla. Za pěknou báseň či píseň dostanou všechny děti od Mikuláše balíček, a ne ledajaký. Igelitová taška byla také letos plná dobrot i ovoce, které zajistili sponzoři. Tím největším firma Femat - manželé Hrubanovi, místní hasiči, myslivci, Nokr - pan Novický, TJ Sokol, rybáři, jablko do balíčku dodali zahrádkáři a drobné sladkosti Říhovi.

OBRÁZEK : mikulasska_2.jpg

Děti se nakonec odvážily přistoupit blíže asi všechny, některé sice trochu s třesoucím se hlasem, ale básničku, říkadlo či píseň odříkaly. 

OBRÁZEK : mikulasska_3.jpg

Předtím děti v úterý, stejně jako již po několik let,  upekly perníčky, letos přidaly linecké i vanilkové rohlíčky. Sladkosti přišly vhod všem příchozím ke stromečku. Zastupitelstvo nabízelo občanům zdarma svařák, dětem teplý čaj. 

OBRÁZEK : mikulasska_1.jpg

 

  

Vánoční výstava ČSZ

 

Zahrádkaří Čehovice pořádali dne 29. -30.11.2014 Vánoční výstavu. rukodělných prací, ovoce a zeleniny v místním Obecním domě.

 OBRÁZEK : tvoreni.jpg

 

Předtím uskutečnili Vánoční tvoření s paní Sadílkovou, kde si mohly občanky vyrobit adventní věnce a další výzdobu. 

OBRÁZEK : vystaa_3.jpg

 

Některé vystavené exponáty byly prodejné. Byla instalována i část retro - kde byly představeny  předměty a oděvy z dob dávno minulých.

OBRÁZEK : vystaa_1.jpg

 

Vystavovali nejen místní zahrádkáři, občané, mateřská škola, ale také cizí vystavovatelé, kteří prezentovali své koníčky a výrobky. 

OBRÁZEK : vystaa_2.jpgOBRÁZEK : vystaa_4.jpg

 

 

 

Zimní plavání

 

 

V sobotu 8. listopadu přivítal Čehovický rybník po jedenácté 109 zimních plavců. Konal se zde v rámci Českého poháru další závod zimního plavání. Trochu uplakané počasí nijak neubralo na náladě a atmosféře celého závodu.

 

Nejsilnější disciplínou byla opět nejdelší trať 1000 m. Na 56 plavců a plavkyň změřilo své síly v 10,3°C teplé vodě.

 

V kategorii žen zvítězila Magda Okurková (Fides Brno), druhé místo obsadila Iveta Nováková (SCPAP Pardubice) a pro bronz si doplavala Denisa Haltmarová (PK Zábřeh).

 

V kategorii muži se na prvním místě umístil nový plavec, který plave za Fides Brno, Richard Nyáry, pro stříbro si doplaval Martin Zajden (Fides Brno) a bronzovou medaili získal Jakub Valníček (I. PKO Praha).

 

Nejstaršími účastníky závodu byli Blanka Vyskočilová (1939 - Hradec Králové) a Bohumil Pácl (1940 - Haná Prostějov).

 

Pořádající oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov si v letošním Českém poháru vede velmi dobře. Drží třetí příčku, a to zatím s velmi dobrým náskokem. Z TJ Hané obsadila na 750 m třetí místo v kategorii ženy Šárka Dadáková a na 500 m třetí místo v kategorii ženy Věra Kubanová. Velkým skokanem se stala i tvář na diplomech nejmladší účastník závodu Martin Šenkýř (2004 - Haná Prostějov), který sice plaval mimo soutěž kvůli věku, ale uplaval 500 m. Celkem plavalo za TJ Hanou 14 plavců.

 

Předseda oddílu Luděk Coufal oficiálně před plavci oznámil svou rezignaci na post předsedy oddílu DZP i celé TJ Hané od 1. prosince 2014. Předsedkyní oddílu byla jednohlasně zvolena na nedávné členské schůzi dlouholetá členka oddílu, rozhodčí, nejlepší plavkyně oddílu a přemožitelka kanálu La Manche Dana Zbořilová.

 

Její slavnostní inaugurace a rozloučení a poděkování dosavadnímu předsedovi proběhne v rámci Vánoční koupele 24. prosince 2014 v pravé poledne na výpusti Plumlovské přehrady, kam zveme všechny příznivce zimního plavání a otužování.

 

Velký dík za velmi dobře organizačně zvládnuté závody patří všem členům oddílu DZP TJ Hané, kteří se podíleli na přípravě a organizaci celého závodu. 

 

 

 

Dušičková pobožnost - neděle 2. listopadu

 

V neděli dne 2. listopadu 2014 se  konala na místním hřbitově, v tomto roce za krásného počasí, důstojná vzpomínka na naše zemřelé. Nově ustanovený duchovní správce farnosti P. Mgr. Andrzej Kaliciak obětoval ve společenství všech přítomných mši svatou za všechny zemřelé obyvatele obce Čehovice.

OBRÁZEK : dusicky.jpg

 

2. lampionová vycházka

 

 

První listopadovou sobotu se uskutečnila 2. vycházka s lampiony. Sraz účastníků byl v 16:45 před Obecním domem. Průvod vyšel v 17:00 hod. Návštěvnost byla opravdu hojná, opět řady místních doplnili účastníci z Čelčic i dalších okolních vesnic. Pro děti je vycházka se světýlky vždy zajímavým zážitkem.

OBRÁZEK : lampiony_1_1.jpg

 

Tentokrát jej měly ještě zpestřený setkáním se strašidly - Bílou paní, čarodějnicí a Krásnou paní.

 

OBRÁZEK : lampiony_2.jpg

V průběhu cesty se vypouštěly i lampionky štěstí, nefoukalo a tak stoupaly hodně vysoko. Na konci cesty na děti čekal špekáček a čaj zdarma, pro ostatní dospělé svařák, špekáček a malé občerstvení za přijatelné ceny. 

 

 

 OBRÁZEK : lampiony_1_2.jpg

 

 

Výstava Dýňáčci  - za okny Obecního domu v Čehovicích

 

Poděkování patří všem rodičům dětí z mateřské školy, kteří se zapojili do akce Podzimní dýňování - výroba strašidýlek z dýní, naplánované v rámci spolupráce s rodiči “ My máme príma rodiče“.

Sešla se opravdu pěkná řádka rozmanitých strašidýlek, zvířátek, postaviček, kterým rodiče společně s dětmi navíc ještě vymysleli i netradiční jména. Výtvory byly nejdříve vystavené v šatně mateřské školy, o dušičkovém víkendu pak pro širokou veřejnost za okny Obecního domu v Čehovicích. Rodiče jako vždy, nezklamali! Byli velmi kreativní,  výtvory opravdu moc a moc povedené, nápadité. Společnou prací s dětmi především svým dětem udělali radost.

 

Ve školce učitelky s dětmi  společně vyrobily maskota pro celou akci - Dýňování, před budovou zdobila vchod a svítila do tmavé noci - "Želvička Klementýnka."

OBRÁZEK : zelvicka_klementynka.jpg

 

Tak co , líbila se Vám naše strašidýlka?

 

 

Zájezd seniorů- sv. Hostýn

 

 

Akci pro ně uspořádala Školská a kulturní komice, sbor pro občanské záležitosti a zastupitelstvo obce Čehovice. Cesta autobusem v odpoledních hodinách všem nabízela zajímavé pohledy na krajinu, krásně podzimně vybarvenou. Sluníčko za okny slibovalo pěkný podzimní den. Na kopcích bylo vidět pasoucí se zvířata, zoraná políčka, balíky slámy, upravené domy v podhůří a chatičky na úpatí kopců. Při výjezdu k poutnímu místu se však počasí hodně proměnilo, dodrželo tu pověstnou tradici hostýnského nehostinného, proměnlivého počasí. Bylo chladno, občas se přehnaly kolem nás mlžné obláčky a dost foukalo. Všichni, pánové i dámy, si museli dobře přidržovat klobouky i čepice. Čekala nás komentovaná prohlídka poutního chrámu, přilehlého muzea a informace o nejbližším okolí a stavbách na Hostýně.

 OBRÁZEK : hostyn_2.jpg

 

 

 

Svatý Hostýn – velkolepý poutní chrám se dvěma věžemi z 18. Století stojí na místě bývalé malé mariánské kaple.  Svou polohou v nadmořské výšce 718 m. je nejvýše položenou sakrální stavbou na Moravě.  Svatý Hostýn je jedním z hlavních vrcholů Rusavské hornatiny, severozápadní části pohoří Hostýnské vrchy. Výrazně vyčnívá z jejího severního okraje asi 3 km jihovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem. Má dva vrcholy, oba nacházející se na katastru obce  Chvalčov.

OBRÁZEK : hostyn_1.jpg

 

Na nižším z vrcholů, v nadmořské výšce 718 m, stojí barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Původní stavba z let 1721 - 1748 byla obnovena po požáru roku 1769 a rekonstruována v letech 1841- 1845. V roce 1887 zde byl dobudován jezuitský klášter. I dnes je poutní místo spravováno jezuity, kteří zde mají zřízen noviciát. Pod vrcholem se nachází pramen, podle tradice zázračně uzdravující. U něj stojí kaple z roku  1700. Na vyšším vrcholu ve výšce 736 m je kamenná rozhledna, u níž byla v 90. letech zřízena větrná eleektrárna. Na spojnici mezi oběma vrcholy se nachází hřbitůvek jezuitských mnichů a pomník dlouholetého skautského vůdce a ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera. Jižní úbočí dvojvrší, od chrámu ke hřbitůvku, obepíná křížová cesta od  Dušana Jurkoviče.

 

Závěr výletu patřil posezení v hospůdce Panský dvůr, v Brusnici. Stylově zařízená restaurace poskytla nejen tolik potřebné teploučko, ale i výbornou kuchyni. Pan starosta Milan Smékal popřál všem seniorům dobrou zábavu i dobrou chuť k servírované večeři. Senioři se při ní mohli pobavit s přáteli a kamarády, u kafíčka si pochutnali na výborném zákusku, který jim připravila jedna z nich, předsedkyně sboru pro občanské záležitosti,  paní Jana Jurová. 

OBRÁZEK : hostyn_3.jpg

 

 

Pokud se chcete dozvědět více o tomto poutním místě - zkuste tento odkaz, kde sv. Hostýn  přibližuje v ČT Květa Fialová: 

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10214728374-magicke-hory/209572230130004-hostyn/

 

 

 

 Jablkový bál

 

 

18. října se konal v místním společenském sále Kulturáku

 

1. Jablkový bál, 

 

začátek byl v 20:00, pořádající organizací byl ČSZ.

 

Účast místních občanů nebyla příliš  velká,  ale řady čehovských zahrádkářů doplnili a zachránili tak obsazenost sálu, jejich známí a příznivci z Čelčic.

 


OBRÁZEK : jablkovy_bal_4.jpg

V ceně vstupenky byla i večeře, uzená kuřecí stehna se zeleninovou oblohou, doplnila jablka s křenem. Návštěvníci akce obdrželi hned u vstupného jablečný mošt i na stolech bylo stylově prostřeno – mísa s jablky a pro každého tácek s jablečným štrůdlem. K tanci i poslechu hrála skupina Merkur. Zpestřením akce bylo vystoupení skupiny Druhý dech z Kralic na Hané, nejprve se přiřítili na parket jako indiáni a pak byl na pořadu Limonádový Joe. Program sklidil zasloužený potlesk, který si “senioři“ za svůj smysl pro humor, skvělé vztahy a akčnost zasloužili.

OBRÁZEK : img_0062jablkovy_bal_3.jpg

Kolem půlnoci se losovala bohatá tombola. 1. cena zůstala v Čehovicích, sušičku ovoce vyhrál pan Pavel Procházka.

 

 OBRÁZEK : img_1699jablkovy_bal_1.jpg

 

 

 

 Vítání dětí 

 

 

V neděli 12. října se uskutečnilo další slavnostní Vítání novorozenců - občánků. Nejstarší předškoláci z mateřské školy vystupovali v kulturním programu. Svým malým kamarádům recitovali, zpívali, mnozí před veřejným publikem poprvé a moc se jim to povedlo.

OBRÁZEK : vitani_rijen_2014_2.jpg

 

 

Maminkám a tatínkům čtyř malých občánků  - jednoho kluka Lukáška a tří holčiček - dvou Viktorek a jedné Elišky, předali krabičku se zlatým přívěskem"začáteční písmenko jména miminka", hračku - dřevěné kostky a přání s pamětním listem na památku.

OBRÁZEK : vitani_rijen_2014_1.jpg

 

 

Pan starosta v projevu popřál rodičům aby měli hodně radosti ze svých dětí a vyslovil přání, aby se do roka opět dostavili k zápisu dalšího svého potomka do naší obecní pamětní knihy. V nelehké době mladým rodinám jistě přišel vhod finanční příspěvek, který jim obec předává  při tomto slavnostním aktu.

 

 

Veřejné čtení pohádek

 

 

Pro své dětské čtenáře a mládež v naší knihovně jsem připravila  v podzimním období a pozvala je do knihovny na Veřejné čtení pohádek.

Konalo se ve středu 15. října 2014 v 15.30 hod.

Děti si vyslechly pohádky a příběhy tentokrát od spisovatelky knih pro děti,  Ljuby Štíplové, spoluautorky časopisu Čtyřlístek nebo dalšího autora knih pro děti, Ondřeje Sekory. Nejprve paní knihovnice děti "vyzkoušela", co vědí o podzimu, potom hádaly hudební hádanky písní z pohádek, zasmály se u hádanek a kvízu.

OBRÁZEK : cteni_pohadek_rijen_2014_1_2.jpg

 

Dvanáct dětí a dvě maminky si pak poslechly první příběh, Byla jednou koťata, od Ljuby Štíplové. Příběj je nejen pobavil, ale taky poučil o tom, kam se kreslit může a kam nesmí. Potom se děti seznámily s časopisem Čtyřlístek a jeho hlavnímu čtyřmi hrdiny - Fifinka – pejsek, Bobík - prasátko, Myšpulín - kocour a Pindˇa - zajíc, které si děti i vykreslily v omalovánce. Povídali jsme si o tom, co je to komiks.

OBRÁZEK : cteni_pohadek_rijen_2014_1_1.jpg

Další příběh byl od Ondřeje Sekory - Vesele s Ondřejem Sekorou, kdy si děti vyslechly povídání o tom, jak se Ferda s pomocí kamaráda brouka Pytlíka učil házet lasem, když potřeboval chytit koníka pro Berušku.

Společně také řešily hledání dvojic - pohádkové pexeso a správné určení příběhu. Dokonce jsme si společně i zatančili, zacvičili. 

Na závěr děti paní knihovnice odměnila malou sladkostí a drobnou hračkou. 

 

Turnaj ve stolním tenise 3.10.2014

 

OBRÁZEK : stolni_tenis_1.jpg

"Reliéfní osůbka" - ve výzdobě Kulturáku to také zaznamenala. V naší obci probíhá další sportovní soutěžní aktivita. V sále Kulturáku se v pátek 3. října konalo první utkání v nejnižší soutěži stolního tenisu. Soupeřem byl další nováček soutěže, družstvo z Čech pod Kosířem. 

OBRÁZEK : stolni_tenis_4.jpg

Stolní tenisté z Čech pod Kosířem 

Do tréninkového procesu se v Čehovicích již od jara zapojili Růžičkovi (Lubomír starší i mladší, později se připojil i nejstarší člen týmu Svatopluk Růžička), Kardinálovi (Tomáš starší i mladší), Mlčochovi (Miloš a Jiří) a Pavel Kunert. 

OBRÁZEK : stolni_tenis_2.jpg

Urputné boje u stolů...

Do nového sportu investuje oddíl TJ Sokol, který zakoupil kvalitní stůl od firmy Sponeta. Další stůl, stejně jako prostor pro hraní, poskytuje pan Jan Hruban. 

Naše "chlapce" přišlo podpořit a povzbuzovat více než desítka zájemců o tuto atraktivní dynamickou sportovní podívanou. 

OBRÁZEK : stolni_tenis_3.jpgUrčitě nelitovali, zvláště když naši "borci" zvítězili poměrem 11:7. 

 

 

Drakiáda - 4. ročník - 27.9. akce SDH

 

Poslední zářijovou neděli se nad obcí v polích směrem k Prokoupku vznášelo nebývalé množství draků všech možných tvarů. SDH Čehovice totiž  pořádal tradiční Drakiádu, již 4. ročník.  I když z počátku se na obloze černaly mraky, posléze se vyjasnilo, vítr foukal a tak se mohlo začít. Účast byla hojná. Vítr foukal sice jen slabý, přesto draci při „troše“ ( tatínkové by asi mohli hovořit!) pomoci, létali poměrně hodně vysoko.

OBRÁZEK : drakiada_2.jpg

 

 

Všechny děti na přivítanou obdržely od pořadatelů sladkou tatranku a "pitíčko".  Na závěr bylo vyhodnoceno několik kategorií – nejvýš letící, nejvíc originální, nejvíce poničený. Každé dítko si tak nějaký ten diplom s odměnou odnášelo.

 

OBRÁZEK : drakiada_3.jpg

 

Jednomu dráčkovi se podařilo dokonce nenávratně uletět, přestože tatínek běžel hodně rychle i hodně daleko – tentokrát měl navrch přece jen

„dráček ne Mráček“.

OBRÁZEK : drakiada_5.jpgOBRÁZEK : drakiada_4.jpg

 

Při této akci na pouštění draků bylo pro všechny přítomné připraveno i občerstvení. Dík patří všem, kteří se podíleli na organizaci celé akce.

 

 

Hon na kachny - rybník 20. 9. 

 

 

Myslivci přivítají každou příležitost, kdy mohou oni i jejich psi zúročit v praxi to, co se naučili. Počasí tentokrát honu na kachny v Čehovicích přálo. Myslivce čekalo po slavnostním nástupu, „obstoupení rybníku“, a za chvíli střelba na kachny.

OBRÁZEK : hon_na_kachny_2.jpg

Pravidla jsou vždy jasná a dodržovaná jako zákon. Po kachně lze vystřelit jedině, když je ve vzduchu, když dosáhne určité výšky. Nikdo z myslivců ani nepomyslí na to, že by je porušil. Vše kvůli bezpečnosti.

Připravení myslivci stáli čelem k rybníku, čekali na povel. Všechno trvalo jen pár vteřin, ve vzduchu se objevily první kachny. Diváci sedící v bezpečné vzdálenosti na břehu fandili. Někteří myslivcům, jiní, myslivci mi prominou, kachnám.

OBRÁZEK : hon_na_kachny_3.jpg

Na rybníce se kachnám do létání však tentokrát moc nechtělo. I když na lodičce se snažil „naháněč“ seč mohl. Dobře asi chudinky věděly, co by je po vzletu čekalo. Střelby pozvolna ubývalo a po nějaké době byl konec. Myslivci přinesli kachny na jedno místo. Celkem se podařilo myslivcům odlovit 17 kachen.

 

 OBRÁZEK : hon_na_kachny_4.jpg

Hon se vydařil. Atmosféra byla milá a přátelská. Kuchyně skvělá a šéfkuchař si zaslouží pochvalu a dík za výborný guláš. Nyní byl čas na pivko a nějakou tu štamprličku.

OBRÁZEK : hon_na_kachny_1.jpg

Součástí odpoledne byla bohatá tombola a všichni účastníci honu si mohli také zazpívat při harmonice a tak se vůbec nechtělo domů. 

 

 

Let vrtulníkem nad Čehovicemi

 

Poslední neděli v srpnu, 31. srpna, umožnil pan ing. Jaroslav Špaček občanům, aby se mohli podívat na svou vesnici, své domovy netradičně... z výšky. 

OBRÁZEK : vrtulnik_2.jpg

Protože je zkušeným pilotem vrtulníku, vznesl se hned několikrát, vždy s tříčlennou posádkou zájemců. Startovalo se z pole v blízkosti rybníka. Nejprve se vždy obletěla vesnice, Čehovice pod Vámi, pak se zamířilo k obydlí "konkrétních pasažérů", aby si mohli svá obydlí prohlédnout a vyfotografovat pěkně z výšky. Cena za osobu činila 500 Kč a dva ze zájemců si let dopřáli hned dvakrát.

Vrtulník je oproti letadlu o mnoho složitější stroj. Rotující křídla (listy) vrtulníku, které dodávají potřebný vztlak pro let a ocasní vrtulka jsou mnohem náročnější na údržbu než u klasických letadel. Také ekonomika letu vrtulníkem je mnohem horší.  Let probíhal vrtulníkem Robinson 44.

 

 OBRÁZEK : vrtulnik.jpg

Mnohdy se točila nejen vrtule helikoptéry, ale některým cestujícím trošku i hlava, ale stálo to za ten pohled z okna stroje.  Nezapomenutelný zážitek. 

 

Rozloučení s prázdninami

 

Další rozloučení s prázdninami v režii místní organizace TJ Sokol je již minulostí. Pro děti byly opět poslední prázdninovou srpnovou sobotu připraveny soutěže.

OBRÁZEK : rozlouceni_s_prazdninami_2.jpg

Děti házely míčky Nenasytovi, pokoušely se "usadit" zavěšené míčky do PET láhve jen pohybem těla bez pomoci rukou, házely na plechovky, zkoušely to na chůdách.

 OBRÁZEK : rozlouceni_s_prazdninami_3.jpg

Pro všechny návštěvníky nechybělo občerstvení z roštu v podobě pečených makrel, počasí sice nebylo nic moc, ale nepršelo a tak nechyběla snad i dobrá nálada k příjemnému posezení až do pozdního odpoledne. Sešlo se nás opravdu hodně. Na závěr si opekly děti na ohýnku buřty.

OBRÁZEK : rozlouceni.jpg

 

 

 

Kolaudace místní komunikace 

OBRÁZEK : kolaudace_1.jpg

OBRÁZEK : kolaudace_2.jpg

 

130. let budovy školy 

 

Na letošní rok připadlo 130. výročí současné budovy školy. Proto ředitelka mateřské školy pozvala všechny občany a zájemce na Den otevřených dveří, který se konal v hodovou neděli 6. července 2014 v době od 9.00 do 12.00 hodin. V mateřské škole byla instalována malá výstavka, dokumentující historii školy. Návštěvníci si mohli prohlédnout zmodernizované prostory rekonstruované budovy.

OBRÁZEK : p1040769.jpg

 

OBRÁZEK : p1040788.jpg

 

Hodové oslavy - fotbálek, opékání selátek, vystoupení Vladimíra Hrona

 

Hodová zábava 

Letošní hodové oslavy začaly v pátek tradiční "hasičskou" zábavou pod břízkami na místním hřišti. Více než 600 platících účastníků opět využilo skvělé domácí kuchyně, která nabízela speciality. K tanci i poslechu hrál DJ Fojtík.

 

Fotbalový turnaj v malé kopané O pohár starosty obce Čehovice

V sobotu dopoledne na hřišti vypukl souboj 5 mužstev ve fotbalovém turnaji. Mužstva z Brodku u Přerova, Klenovic na Hané, Bedihoště a 2x z Čehovic měřili své síly. Nakonec vítězem celého turnaje O pohár starosty obce Čehovice se stalo mužstvo z Klenovic na Hané, tzv. Cibulkovci, na druhém místě fotbalisté z Brodku u Přerova a na místě třetím Bedihošť, pro místní zůstaly dvě poslední místa.

OBRÁZEK : pohar_starosty_2014.jpg

 

Opékání selátek - akce sponzorovaná FVE

Sobotní odpoledne pak patřilo akci, sponzorované majiteli FVE. Na místním hřišti se opékala na rožni dvě selátka. Maso se vydávalo zdarma, ostatní občerstvení - alkohol, pivo, limo, drobné sladkosti a pochutiny na ceny opravdu hodně "lidové".

OBRÁZEK : opekane_selatko.jpg

Organizátoři vždy počítají s tím, že na takové akci bude účastníků více než obvykle, ale ti si musí naopak uvědomit, že se organizace nikdy neobejde bez čekání. U okének s pivem a ostatním občertstvením se zvládal nával příchozích uspokojit průběžně. Bohužel při ořezávání masa to rychleji nejde, pokud nechtějí zákazníci jíst maso nehotové- syrové. Možná se organizátoři akce v příštím ročníku, pokud se uskuteční, chystají vydávat maso ma lístky, aby se předešlo dlouhému čekání ve frontách. 

OBRÁZEK : ucastnici_opekani_selatka.jpg

Při této akci jde však především o posezení občanů, poklábosení s kamarády a pohodu, při příznivých cenách a pěkném počasí užít si odpoledne a ne hádání se o pořadí ve frontě!

OBRÁZEK : fronta_na_maso_._._._.jpg

 

Vystoupení zpěváka, moderátora a imitátora, baviče - Vladimíra Hrona 

 

Vyvrcholením hodových oslav pak bylo nedělní odpolední vystoupení baviče, moderátora a zpěváka Vladimíra Hrona, kterého jistě všichni znají z televizních zábavných pořadů. 

Podle ohlasů z řad diváků sáhli pořadatelé po výběru zábavy správně.

OBRÁZEK : zpivame_vsichni_1.jpg

Zpěvák provedl přítomné prostřednictvím písní minulými léty až po současnost. Celé představení prokládal vtipnými vsuvkami a vtípky, do děje "zatahoval" přítomné diváky. Někteří si s ním i rádi zanotovali známé melodie.

OBRÁZEK : zpivame_vsichni_2.jpg

Na závěr mu pan starosta poděkoval za všechny přítomné a odměnil jej domácí slivovičkou. Pan Hron je prý však zapřísáhlý abstinent a tak lahvinku daroval členům týmu, kteří obsluhovali zvukovou aparaturu. 

 

Stanování

 

TJ Sokol Čehovice pozval děti na tradiční stanování, které se  konalo ve dnech 27. až 29. června na hřišti. Letos byla významným sponzorem firma Swietelsky a proto děti stanovaly bez poplatku, zcela zdarma.

Stanování se účastnilo 24 dětí.  

Pro všechny malé i větší táborníky s touhou po dobrodružství, byla tentokrát připravena paní Ivanou Špačkovou přichystána cesta do vesmíru. Nejprve je čekala výtvarná soutěž s využitím zajímavých technik a materiálů, pozorování noční oblohy, setkání s mimozemšťany na planetě Robonela, Bombonela a dalších. Nechyběl ani výcvik kosmonautů ve „Hvězdném městečku“ a vesmírná diskotéka. Sraz účastníků byl v pátek v 17 hodin na místním hřišti. 

 

 OBRÁZEK : stanovani_1_2.jpg

PROGRAM:

Pátek – stavění stanů, vztyčení táborové vlajky, táborák, stezka odvahy - byla vedena kolem břehu řáčky Vřesůvky  směrem k rybníku, děti chodily po dvojicích, ti větší odvážlivci pak sami, prosli trasu označenou "hvězdičkami", která je dovedla až do "hvězdné brány", jejím průchodem se stali všichni právoplatnými členy výcviku kosmonautů...

Sobota – budíček, rozcvička, sportovní soutěže a hry, od 16. hodin maškarní bál s diskotékou 

Neděle – boření stanů, úklid tábořiště, ocenění úspěšných táborníků, rozchod….

V neděli, když bylo stanování ukončeno, na některých dětech bylo vidět, že je mrzí, že tento skvělý víkend skončil. 

 OBRÁZEK : stanovani_1_1.jpg

 

 

 

Oslava MDD - Kouzelník Merlin

 

Zastupitelstvo obce Čehovice a školská a kulturní komise uspořádali v neděli

1. června 2014 na místním hřišti u příležitosti oslav MDD kouzelnické vystoupení.

Za dětmi přijel kouzelník Merlin. Nejprve předvedl několik kouzel, kdy se měnily šátečky, mizely uzly, měnily se barvy květin, ale také uhádnul třeba barvu kostky nebo se stěhovaly míčky z krabice do krabice. K některým kouzlům si přibral na jevištěna pomoc právě děti. Pobavil je legrací s kečupem, trpšku vylekal tím, jak si vybíral pomocníky- házel po nich kladive(sice jen gumovým, ale lekali se všichni včetně dospělých).

Trošku všem(hlavně těm dospělejším dětem) vyrazil dech( škoda jí, říkali si, to by bylo zmrzliny!), když prováděl kouzlo s dvoustovkou, kterou mu zapůjčila jedna z přítomných babiček, která doprovázela na představení svou vnučku. Nakonec se však majitelce v pořádku vrátila - neporušená, i když předtím jsme všichni na "vlastní oči viděli" jak ji proděravěl tužkou a roztrhl!

OBRÁZEK : kouzelniik_2_2.jpg

Děti si za pomoc při kouzlení odnášely každý zvířátko z balonků. Aby ani těm, kdo nevystupovali nebylo líto, že takové nemají, mohly si je zakoupit po představení. Na výběr bylo mnoho variant - pejsek Pluto, mořská panna, pejskové na kole, zajíci, žirafy či palmy s opičkami. Takže mnozí rodiče o svou "dvoustovku" pak stejně přišli!

OBRÁZEK : kouzelniik_2_1.jpg

 

Snad se dětem akce líbila. Skoda jen, že účast mohla být přece jen o trošku vyšší - dětí je v Čehovicích jistě více...

OBRÁZEK : kouzelnik_merlin.jpg

 

 

 Rybářské závody - rybník Čehovice 

 

Tradiční závody se konaly v sobotu 17. května 2014 na rybníku v Čehovicích. Na startu se zapsalo asi 110 závodníků. 

 

OBRÁZEK : p5170004.jpg

Skoro všechny ceny posbíral téměř nejmenší závodník, jeho radost je z fotografie zřejmá. 

OBRÁZEK : p5170015.jpg

 

Připraveno bylo pro všechny bohaté občerstvení a na závěr i tombola. Hlavní cenou byl barevný televizor. 

 

Čehovská desetitisícovka

 

Běžci z celé Moravy zavítali v sobotu 17. května 2014 na první ročník běžeckého vytrvaleckého závodu k nám do Čehovic. 

Hlavní organizátoři Luděk Coufal a Aleš Odehnal  zajistili na Čehovskou desetitisícovku  všemi závodníky chválenou trať, vedenou okolím Čehovic, občerstvení pro závodníky i diváky, skvělou organizaci celé akce  a doprovodný program pro děti - skákací hrad, po poledni pak pro všechny vystoupení skupiny  s ukázkou bojového umění - JI-JITSU. Škoda jen, že nepřízeň počasí místy rozbahnila trať a nedovolila přistát motorovému padáku. Vysoká účast závodníků  i diváků však jistě pořadatele uspokojila.

 

OBRÁZEK : zavodnici.jpg

 

 

Mezi závodníky byli také zástupci z Čehovic a někteří z nich dokonce vystoupili až na stupně vítězů. V jedné z kategorií žen, krásné a zasloužené, druhé místo obsadila Kateřina Štoplová. 

OBRÁZEK : vitezove_1.jpg

 

V další ženské kategorii pak také uspěla a na 2. místo vystoupila Petra Růžičková. 

  

OBRÁZEK : vitezove_2.jpg

 

 

Za mladší žáky jsme měli také opravdu zdatného zástupce z Čehovic, na prvním místě stanul Jan Koutný, který už sbírá skvělá umístění i na jiných závodech v biatlonu, kterému se věnuje pod vedením Romana Večeři.

 

OBRÁZEK : start_nejmladsich_1.jpg

OBRÁZEK : uplne_nejmensi_2.jpg

 

Start úplně nejmenších závodníků - z Čehovic se na 3.místě umístila Vanesska Odehnalová, 5. místo obsadil Aleš Václavek, 6. místo pak Ondřej Korhoň - běželi jako o život, na konci  si s rodiči zaběhla závod i ta nejmenší drobotinka z Čehovic - Eliška Seimlová s maminkou a Štěpán Raus s tátou, jen Kubík Korhoň si svůj první závodní okruh chtěl vyběhnout  "sám" bez mámy i táty a taky doběhl až do cíle Wink- snad jim všem nadšení pro sport vydrží!

OBRÁZEK : uplne_nejmensi_1.jpg

 

Nejstarší účastník závodů - 10 km běžel i tento 75 letý borec z Jeseníku 

OBRÁZEK : start_nejmladsich_2.jpgVšem zástupcům  z Čehovic, kteří nás reprezentovali moc děkujeme, těm, kteří vystoupali až na stupně vítězů pak srdečně blahopřejeme. 

 

LAMPIONOVÝ PRŮVOD - oslava konce 2.sv. války v obci

 

Obec Čehovice a TJ Sokol Čehovice pořádali k 69. výročí osvobození v pátek 9. května 2014 LAMPIONOVÝ PRŮVOD. Navázali tak dřívější tradici. Navázali tak dřívější tradici. Sraz účastníků byl před hostincem p. Jeniše u silnice v 19. 30 hod.

 

Počasí bylo mírně chladnější než by si pořadatelé přáli, ale nepršelo. Přišli dospělí občané, ale  především rodiče s dětmi, které si užívaly možnosti jít spát později než obvykle, protože lampiony svítí přece nejlépe ve tmě.

 

V čele průvodu šli členové TJ Sokol, kteří nesli státní vlajku a květinový věnec.

OBRÁZEK : p1030753.jpg

 

Početný průvod prošel vesnicí k Pomníku padlých, kde proběhl malý pietní akt  k uctění památky padlých ve 2.sv. válce s položením věnce a za zvuků státní hymny, pan starosta připomněl boje v čehovicích do posledních dnů války.

 

Pak se všichni odebrali na místní hřiště k malému posezení s možností občerstvení, pro děti bylo připraveno opečení špekáčků zdarma.

 

 

 

 

Slet čarodějnic - Akce TJ Sokol

 

Ve středu 30. dubna 2014 pořádal TJ Sokol Čehovice - obecní Slet čarodějnic. 

Děti  z mateřské školy již tradičně ve školce připravily maskota akce - Čarodějnici Grizeldu,která byla na hranici upálena. 

Na seřadišti před obecním úřadem se pak sešli všichni čarodějové, čarodějnice a ostatní příšerky v plánovaný čas 17.09 hod., téměř přesněWink.

Věkové rozpětí bylo od batolat, předškolní děti, pak ty odrostlejší, ale nechyběli ani dospělí, kteří smyslem pro humor a recesi již dlouhodobě tuto akci podporují. Dokonce se letos objevila i celá čarodějnická rodina  - Mrakomorů, kteří si nenechali ujít příležitost vychutnat si pěkně prožité odpoledne pěkně pospolu...

Děti z MŠ společně se svými oběma učitelkami v čele průvodu nesly maskota - Grizeldu, ve formaci "odletěly" až na hřiště, kde zahájily slavnostní, v pořadí již Slet společným tancem s hudbou na známou písničku Saxana, posléze začarovaly a spálily zimu a všechno špatné s ní a přivolaly jaro a snad i dobro ...

Počasí letos čarodějnicím přálo, sešel se jich opravdu úctyhodný počet, ale stejně tak trhala rekordy i účast diváků, a to nejen z Čehovic, ale i z ostatních obcí.

 

OBRÁZEK : dsc00298.jpg

 

Škoda jen, že se, díky (až nečekané) návštěvnosti akce, tvořily u stánku s obsluhou takové fronty (prý protialkoholníSmile).

Jinak bylo občerstvení skvělé a opět chutnalo - uzené hadí ocásky z udírny, či makrelky z žabí tůňky, jen lektvárek z chmele asi příliš pěnil a čekalo se na něj dlouhoooo.....

Naopak děti si u soutěží jistě užily spoustu legrace. Zapálení hranice s čarodějnicí proběhlo hladce a opékání špekáčků "rozehřálo" všechny rodiče. Veselí probíhalo do pozdních večerních hodin.

 

Vycházka do přírody

 

Ve středu 23. dubna pozvala paní knihovnice, v rámci oslav Dne Země, děti a mládež na Vycházku do přírody. I když na poslední chvíli musela trasu mírně změnit, protože předchozí dny pršelo a plánovaná vesta kolem Olší by nemusela dopadnout, pro oděv a obuv ke spokojenosti rodičů dětí, dobře.  

Po 16 hodině se u knihovny sešlo celkem 19 dětí a 9 dospělých. Pomoc s organizací v letošním roce přislíbil pan Raus a paní učitelka Hrazdilová.

 

OBRÁZEK : vychazka_1.jpg

Upravená trasa vycházky byla vedena nejprve k hřišti. Tam děti plnily první úkol, kdy se zavázanýma očima musely najít správnou cestu mezi břízkami - označenou gumou -jen tak po hmatu. Zvládli to s menší dopomocí i ti nejmenší,  Kubík a Matýsek.

Pak se rozdělily děti na dvě družstva - kluky a holky, označily se "ocásky" a procvičily si obratnost a rychlost při honěné. Zvítězili kluci.

Potom jsme pokračovali po cyklostezce k potůčku. Tam jsme se chvilku zaposlouchali do zvuků přírody - děti slyšely nejen ptáčky v korunách stromů, bublání potoka, let letadla, v dálce auta, šumění větru, hlasy lidí a snad i trávu růst..., sluch jimtaké sloužil.

 

OBRÁZEK : vychazka_2.jpg

 

Další úkoly na ně čekaly u potoka, mimo cyklostezku. Nejprve si vyzkoušely svou fyzickou zdatnost a dovednost skákat v pytli. Než se všechny pěkně jeden po druhém vystřídaly, paní knihovnice přichystala další soutěž. Ve vymezeném prostoru ukryla 12 věcí. Nejprve děvčata a pak kluci prošli vymezený prostor a měli za úkol si zapamatovat co nejvíce věcí, které tam našli. Bylo jen na nich jakou taktiku zvolí. Po vypršení časového limitu museli společně věci, které si zapamatovali vypsat. Tady zvítězily holky, asi si přece jen více všímají detailů.

OBRÁZEK : vychazka.jpg

 

Ekologický test, který následoval mohly děti vyplnit s pomocí dospělých, rodičů,  které si přizvaly. Dospělí spíše jen schvalovali správná rozhodnutí dětí. Výsledek byl nerozhodně, obě družstva na velkou jedničku -  1:1.

Jak se chovat v přírodě, jak ji poznávat, pozorovat, si děti vyzkoušely v další soutěži. Měly vytvořit 3 hromádky - listy, větvičky, květinky. Kluci se do toho pustili s vervou, takže hromádka větviček, kterou nanosili,  by s klidem stačila na opečení buřtíků, které jsme bohužel neměli.Smile

Na květinkách  a lístcích jsme si zopakovali barvy, poučili se o tom, proč by se neměly jen tak utrhnout a zahodit...

 

OBRÁZEK : vychaka_knihovna.jpg

 

Závěr našeho putování byl opět sportovní, děti si vyzkoušely orientaci v prostoru, hod na cíl, běh na krátkou vzdálenost.

Nejvíce je zaujala hra "Motovidlo", kterou pan Raus mírně vylepšil "větším" točením kolem tyčky v předklonu a pak překonání úseku k metě " co nejrovnějším" během. No a děti se pěkně motaly..., to bylo radosti.

Abychom si vyzkoušeli, jestli děti cestou dávaly pozor, kudy jdou, co vidí. Dostaly na závěr záludnou otázku: "Kolik mostů jsme děti přešli?"

Dávali pozor určitě všichni. Odpověď zněla: "Přešli jsme 3 mosty přes Vřesůvku a jeden jsme těsně minuli." 

Za svou účast, za plnění úkolů si odnášeli domů každý zajímavou propisovací tužku a čokoládu, kluci ještě navíc (protože bylo po Velikonocích) čokoládové vajíčko. Čokoládkami Kinder přispěla také dětem paní Kratochvílová. 

 

Čtenář roku 2014 – čtenářská rodina

 

 

V roce 2014 se slaví 20. výročí mezinárodního roku rodiny, proto knihovny vybíraly své čtenářské rodiny, tj. rodiny, které často navštěvují knihovnu.

 

 

 

U nás v Čehovicích byla vybrána a odměněna rodina:

 

Šárka, Ondřej a Jakub KORHOŇOVI 

OBRÁZEK : p1030682.jpg

 

- maminka a starší Ondra dostali knížku, malý Kubík hračku

 

 

 

 Výtvarná soutěž na téma: Hurá, jaro je tady!

 

Výtvarná soutěž na téma: Hurá, jaro je tady! - skončila.

Děti měly odevzdat své výtvarné práce do 22. dubna 2014.

Děkuji jim za pěkné práce, jsou vystaveny za okny knihovny. 

 

Odměněni budou: 

Eliška Kurlandová

Petr Kardinál

Anna Císařová

Ondřej Korhoň

OBRÁZEK : vitezove_vv_souteze_anicka_a_ondra_-_ms.jpg

 

Veřejné čtení pohádek

 

Knihovna se opět zapoila do akce Březen - měsíc čtenářů, a to dalším Veřejným čtením pohádek.

Uskutečnilo se ve středu 26. března 2014 od 16. 00 hod. v místní knihovně.

 

V letošním roce uplyne 85. let od narození spisovatele Františka Nepila.

Proto sáhla paní knihovnice do jeho tvorby. Děti si vyslechly příběhy - Makového mužíčka, Polní žínky Evelínky.

Součástí „čtení“ byly však i zábavné hry, soutěže, hádanky.

Tentokrát se sešlo celkem 17 dětí - 9 děvčat a 8 kluků, tu nejmladší doprovodila maminka a teta. 

OBRÁZEK : cteni_pohadek_26.3_.2014_.jpg

Děti musím všechny pochválit. Roční období, názvy měsíců, pranostiky, stejně jako jarní kytičky, léčivé rostlinky, to všechno dobře znaly.

Také musely napravit "aprílové" chyby v pohádkách, najít, co k sobě patří, poznat pohádku podle hádanky. Poslouchaly úryvky z písní z pohádek a filmů, téměř všechny se podařilo uhádnout.

OBRÁZEK : cteni_pohadek_2632014.jpg

Vyluštily společně i křížovku, jejíž tajenka nám připomněla, že se blíží Velikonoce.

Nakreslily obrázky, s jarní tematikou.

Nakonec si zahrály loutkovou pohádku - O budce...

 

Rozsvícení vánočního stromu

 

V neděli 1. prosince v podvečerních hodinách rozsvítili na společném setkání ozdobený vánoční stromeček i v Čehovicích. V podvečerních hodinách u Obecního domu v Čehovicích čekali všichni nedočkavě až odpočítají první slavnostní zažhnutí stromečku. Když se pak přiřítila mikulášská trojice,  či spíše čtveřice, protože v Čehovicích si Mikuláš  s andělem přivedli čerty dva, chviličku se těm nejmenším při pohledu na nadpřirozené bytosti zatajil dech. První ostych však brzy opadl a mikrofonu se chopil první odvážlivec David a svou říkankou trošku čerty pobavil, když odrecitoval, že se čert v pekle pokaka....

Následovali další a další stateční, za své básničky a písničky si odnášeli balíčky se sladkostmi, které věnovali sponzoři akce - např. firma FEMAT, Smíšené zboží Říhovi, NOKR a další. 

OBRÁZEK : p1030122.jpg

 

Dospělí se zahřívali docela jinak, někteří svařáčkem, grogem nebo jen teplým čajem, podle chuti a přikusovali perníčky, které napekly před týdnem na tradičním pečení perníčků samy děti.

 

Vánoční výstava ovoce a vánočních výrobků

 

O posledním listopadovém víkendu se uskutečnila výstava ovoce a zeleniny, spojená s výstavou rukodělných prací, které se k vánocům vážou. 

Některé z vystavených výrobků si mohli návštěvníci zakoupit, např. perníčky, bižuterii, malované obrázky, háčkované ozdoby, cukrové květy, některé byly naopak jen k inspiraci. 

OBRÁZEK : vystava_1.jpg

 

OBRÁZEK : vystava.jpg

Svou troškou přispěly i děti z mateřské školy, které zde vystavovaly své práce s podzimní a zimní tematikou, ale i některé vánoční výrobky.

 

OBRÁZEK : vystava_3.jpg

Děkovná mše   

Slavnost Ježíše Krista Krále, kterou křesťané slavili v neděli, si čehovičtí vybrali i pro oslavu dokončení oprav místního kostela sv. Prokopa. Při této příležitosti sloužil děkovnou mši svatou olomoucký biskup Josef Hrdlička. Bohoslužby se zúčastnily desítky lidí. Slavnostní ráz jí dodal i hostující prostějovský smíšený pěvecký sbor Schola Cantorum. 

Oprava střechy, okapů, fasády, odvlhčení zdiva, vybudování odvětrávací šachty kolem kostela, částečné vymalování kostela po rekonstrukci, mramorování oltářů a okolí. To vše zvládli v čehovické farnosti za pár měsíců. Asi právě pro obětavost farníků a přátel Čehovičtí zvládli rekonstrukci za neuvěřitelných pár měsíců. S rekonstrukcí se začalo v červenci tohoto roku. Nejnáročnější byla asi izolace a s tím související odlehčení zdiva.

Celou rekonstrukci si ‚vzal za své‘ místní rodák Karel Kavička. Ač už mnoho let bydlí v Prostějově, zůstává místním patriotem a každou neděli se účastní mše svaté v Čehovicích a účastní se tamního farního i společenského života. Do oprav se však zapojilo mnoho a mnoho dalších organizací a jednotlivců. „Děkuji všem, kdo přispěli jak prací svých rukou, tak i finančně. Oprava kostela rozhodně nebyla jednoduchou a levnou záležitostí,“ vyjádřil dík Karel Kavička při předávání pamětních listů těm, kteří se na rekonstrukci podíleli. Zejména ocenil nadstandardní spolupráci s obecním zastupitelstvem v čele se starostou Milanem Smékalem, či s místními dobrovolnými hasiči.

OBRÁZEK : cehovice-krista-krale-opraveny-kostel-35-.jpg

Za zdárné dokončení tohoto díla přišli rovněž všichni poděkovat při slavnostní nedělní bohoslužbě celebrované olomouckým světícím biskupem Josefem Hrdličkou. „Síla vojenská, politická a ekonomická? Nikoliv. Silná je pouze láska plná obětí. Vy jste oběti při rekonstrukci kostela přinesli. I když se z tohoto chrámu rozejdeme, živý chrám Boží lásky v nás zůstává. V našich vztazích, úctě, pokoře a lásce,“ pronesl při promluvě biskup J. Hrdlička.    

 

 

Vítání dětí 

V neděli 17. listopadu 2013 se skutečnilo slavnostní Vítání novorozenců. V kulturním programu se představily  děti z mateřské školy. Čtyři nejmenší kluci z Čehovic - dva Šimonové, Dominik a Patrik si pak v náruči svých maminek poslechli své starší kamarády. Ti recitovali a zpívali, potom se také zhostili funkce předávání drobných dárků a upomínek rodičům novorozenců na tento slavnostní den. Za své skvělé vystoupení si zasloužili všichni malou sladkost. 

OBRÁZEK : vitani_1.jpg

 

 Zimní plavání

V sobotu 16. listopadu se uskutečnil na čehovickém rybníku v pořadí sedmý závod v rámci Českého poháru v zimním plavání. Do 7°C chladné vody se ponořil rekordní počet zimních plavců a otužilců. I divácká účast byla letos enormně vysoká. Tento sport láká v poslední době více a více lidí různého věku.

 

Byl to v pořadí 40. závod v zimním plavání, který oddíl dálkového a zimního plavání TJ Haná Prostějov ve své historii uspořádal na Hané.

 

Plavci již tradičně plavali na trasách 1000 m, 750 m, 500 m, 250 m. Letos se přihlásilo i spoustu diváků na diváckou trať v délce 100 m o Čehovického zimního čochtana. Rekordních 131 plavců a plavkyň dosáhlo neuvěřitelných výsledků. Plavce přijela podpořit a jejich výkony ocenit i senátorka za Prostějovsko Božena Sekaninová.

 

V letošním roce jsou podle nových pravidel poprvé hodnoceny ženy zvlášť a muži zvlášť. Ač je to neuvěřitelné, ze 131 plavců zastupovalo „něžné pohlaví“ 41 žen. Nejstarší plavkyní byla Blanka VYSKOČILOVÁ (1939), nejstarším plavcem byl Stanislav BOHÁČ (1935) – oba z Hradce Králové. Do chladné vody se ponořily a zkusily si nejkratší 100 m trať i 4 děti ve věku do 11 let, které předvedly za velké podpory a obrovského potlesku diváků neuvěřitelný výkon.

 

Z úst ředitele závodu a moderátora Michala Muchy se diváci mohli dozvědět, že je zimní plavání sport, jehož vývoj jde stále dopředu. „Stále více a více se tímto sportem zabývá mladší generace. Plavání v chladné vodě má jasná pravidla, stanovená sekcí zimního plavání Českého svazu plaveckých sportů. Česká republika je jedinou zemí na světě, kde jsou pro tento sport stanovena jasná pravidla, která se stále vyvíjejí. Vzdálenosti, teplotní limity, maximální délka pobytu ve vodě, věkové kategorie, bodování, nominace na MČR a vyplavání si třídy dělají ze zimního plavání plnohodnotný sport zasluhující si evropskou a světovou pozornost,” řekl Mucha.

Přemožitel kanálu La Manche a předseda oddílu DZP TJ Haná Luděk Coufalčehovský občan, pravděpodobně udělal mezi občaky dostatečnou osvětu.

OBRÁZEK : jdeme_do_toho.jpg

 

 

OBRÁZEK : pred_startem.jpg

Do chladivé vody se tentokrát odvážili poprvé i zástupci občanů z Čehovice, za muže - Aleš Odehnal a Aleš Václavek, za žákyně pak Klára Odehnalová a Simona Coufalová.

OBRÁZEK : dali_jsme_to_.jpg

 

Uvidíme jestli budou v tomto sportu i nadále pokračovat. 

  

Veřejné čtení pohádek:  

 

  Týden knihoven – Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlásila již 17. ročník celostátní akce Týden knihoven, jejíž motto v letošním roce zní: S námi jen allinclusive!, naše knihovna se zapojila akcí: Veřejné čtení pohádek, ve středu 2. října 2013 v 16.00 hod. Jelikož vzpomínáme 90. výročí narození spisovatelky a malířky Heleny Zmatlíkové, čtené příběhy čerpaly především z její tvorby. 

 

Na tomto čtení se sešlo 11 starších dětí, kluci i holky, a 4 maminky s menšími dětmi, ten úplně nejmladší si spokojeně spinkal v kočárku.  

OBRÁZEK : cteni_pohadek_v_knihovne.jpg

 

Nejprve děti řešily společně úkoly, které se týkaly ročního období podzimu - věděly jaké je počasí, sklizeň, práce na podzim, ale také hry - pouštění draků nebo vyrábění strašidýlek z dýní - potom je už čekala první pohádka z knížky Honzíkova cesta - o pouštění draka, draky děti na pracovních listech i kreslily a přitom poslouchaly další příběh Z deníku kocoura Modroočka.

 

Hádanky slovní, obrázkové i hudební se týkaly pohádek a televizních filmů pro děti - většinou hned po několika slovech, tónech či shlédnutí obrázků už děti věděly, jen někdy potřebovaly trošku pomoci.

 

Maminky si však děti přizvaly na pomoc při společném skládání puzzle - O mašince. Poslední čtená pohádka z knížky Bylo nebylo, byla O palečkovi , děti si ještě prohlédly několik dalších ilustrací malířky Heleny Zmatlíkové  a společně řešily kvíz o pohádkových postavičkách - některé pohádky( Popelka, O pejskovi a kočičce apod.) nám daly trošku zabrat - paní knihovnice, maminky, ale i děti znaly totiž několik správných verzí.  

 

Na závěr paní knihovnice pozvala děti na další akce do knihovny a odměnila účastníky drobnými dárky.  

 

 

 Beseda o knize

V pondělí 30. září 2013 se konala v Kulturáku v 18.30 hod beseda o nové knize ing. Jaroslava Špačka - Pětatřicátník.

 

Bohužel se sešlo jen asi 9 zájemců z řad občanů, kteří si mohli vyslechnout z úst samého autora, čím se jeho nová kniha zabývá. Byla vydaná k výročí používání typů vrtulníků. Občané si ji mohou zakoupit u p. Špačka, ale brzy bude k zapůjčení i v místní knihovně. Koho zajímají příběhy spojené s letectví, vrtulníky neváhejte!

 

 

 

Veřejné čtení pohádek:  

 

 Čtení pohádek, které  se uskutečnilo ve středu 27. března 2013 od 16.00 hodin v knihovně. Tentokrát to bylo na téma: „Umíme/te se slušně chovat?“ 

 

Využili jsme pohádek, které dětem přiblížily základní pravidla slušného chování. Někdy úsměvně, někdy s pokáráním, někdy se zamyšlením - Proč?

 

Nechtěli jsme však jen mentorovat, napomínat, společně si děti hrály a soutěžily.

 

 

Tříkrálový koncert

 

Uskutečnil se v sobotu 5. ledna 2013 v 15.30 hod kostele sv. Prokopa v Čehovicích. Pěvecké těleso Schola Cantorum vystoupilo s programem vybraným na základě úspěšného koncertu z loňského ledna, který se uskutečnil v prostějovském kostele svatých Petra a Pavla. Nešlo o vyloženě vánoční skladby. Zazněly tu koledy Adama Michny z Otradovic, výběr některých částí Rybovy vánoční mše, ale i Staroslověnština.“ Do programu bylo také zařazeno několik varhanních skladeb v podání dirigenta sboru Petra Kolaře, který je zároveň ředitelem kůru a varhaníkem v brněnské katedrále na Petrově, a také vyučuje na JAMU v Brně.

 

Výtěžek koncertu pořádaného místním farním úřadem bude převeden do sbírky na generální opravu kostela.   

Stejný koncert v týž den, tedy v sobotu 5. ledna, se konal v prostějovském kostele Povýšení svatého Kříže. V Prostějově se jednalo o Tříkrálový koncert ‚Hej Mistře‘.  

I když Schola Cantorum zpívá už jen občasně, vystoupení tohoto sboru se setkávají s obrovským ohlasem.  

Přes propagaci se opět nenaplnilo očekávání pořadatelů a účast nebyla příliš velká.  Podpořili nás i posluchači z okolních obcí, které neodradila vzdálenost, neváhali a přijeli. Stálo opravdu za to si najít čas a koncertu se zúčastnit! Krásné zpěvy a tóny varhanních skladeb nechaly doznít v jejich duších vánoční atmosféru.

 

  

Novoroční setkání příznivců sportu ...

 

Na Nový rok - v úterý 1. ledna 2013 odpoledne, se opět sešli příznivci sportu na místním hřišti. Původně plánovaný novoroční fotbálek se však tentokrát neuskutečnil. Účastníci zvolili mírně pomalejší formu pohybu po silvestrovských oslavách a vydali se na krátkou zdravotní procházku k místnímu rybníku. Větrné počasí je neodradilo. Cestou si popovídali o průběhu oslav příchodu nového roku, o svých očekáváních i obavách, které nový rok s "třináctkou" na konci přinese. Pak se zastavili v Kulturáku ...na jedno a rozešli se do svých domovů dohnat spánkový deficit. Mnozí totiž už museli po dnech volna opět do práce.