Naposledy aktualizováno: 06.01.2022 18:32:13
Na úvodní stranu

Základní knihovna Čehovice

 ARCHIV ROK 2016

   

Čehovská pálka - 30.12.2016

 

V místním Kulturáku se v závěru roku opět sešli příznivci stolního tenisu. Tentokrát bylo přihlášených hráčů pouze deset. Pro soutěž zvolili způsob hry každého s každým. 

OBRÁZEK : p1120683.jpg

Od ranních hodin se tak utkávali v bojích soupeři různých věkových skupin. Do hry dávali hodně. během de je přicházeli podpořit rodinní příslušníci a ostatní diváci z řad fanoušků tohoto sportu. Utkání probíhala do odpoledních hodin, proto byl pro hráče připraven k obědu guláš.

V konečném výsledku se umístili na příčkách nejvyšších:

1. místo Lubomír Růžička

2. místo Pavel Kunert

3. místo Tomáš Kardinál mladší

OBRÁZEK : p1120695.jpg 

Ceny předal vítězům pan starosta Milan Smékal a poděkoval všem za podporu tohoto sportu.

 

Soutěž o nejkrásnější vánoční strom okresu a kraje

Vánoční stromy v obcích  symbolizují dobu adventu a Vánoc. Každý je nazdobený jinak a a září a osvětluje 

v městech náměstí a na vesnicích náves. V Prostějovském deníku byla vyhlášena hlasovací soutěž o nejkrásnější vánoční strom okresu. Občané z Čehovic si anketu vzali za svou a v okrese náš vánoční stromeček zvítězil. V konkurenci mnohem větších obcí získal nakonec náš vánoční stromeček VERUNKA - Čehovice (1482), Pivín (382), Konice (62). Postoupil tak do krajského kola, tam nakonec slavil bronz.

1. místo získal 14 metrový strom v Litovli 2494 hlasů a 2. místo 9 metrový strom v Mohelnici 1807 hlasů.

Smrk ztepilý z Čehovic na Prostějovsku, který obsadil třetí příčku, je součástí života malé vesnice přes deset let. „Vloni jsme pořídili novou výzdobu, ale v soutěži Deníku jsme nakonec nezabodovali. Neposlali jsme pěknou fotografii. Letos jsme si dali záležet a nakonec porazili i města," radoval se ze 3. místa v kraji starosta Milan Smékal.

 

 

Hasiči a obec mají nové auto

 

 OBRÁZEK : pb300038.jpg

Vítání nových občánků

 

V neděli 4. prosince 2016 se uskutečnilo slavnostní Víání nových občánků do života. Tři malé slečny, Ema, Klárka a Eliška v náruči svých maminek si poslechly v kulturním programu dvě starší děvčata ze ZŠ, Andrejku a Marušku, které zazpívaly krásnou písničku Když se narodíme, pak vystoupily děti z mateřské školy.

OBRÁZEK : vitani_2017.jpg

Moc se jim vystoupení povedlo. Rodiče narozených dětí obdrželi finanční dar od obce, drobné upomínkové předměty, malé holčičky hračku a zlatý přívěšek v podobě začátečního písmene svého jména. Tentokrát se zcela zaplnila celá společenská místnost.

OBRÁZEK : vitani_2.jpg

Malé "občanky" sem doprovodili i prarodiče, příbuzní a vystupující pak také rodiče. Vítání do života je přece prvním velkým svátkem v životě rodiny po narození miminka. 

Rozsvícení obecního vánočního stromu 27.11. 2016 

 

Na výstavu pak v neděli v 17 hodin navazovalo slavnostní rozsvícení stromu, kterého se zúčastnily opět desítky obyvatel. V kulturním programu vystoupily nejprve děti z mateřské školy a krásné vánoční melodie zazpívala slečna Veronika.

OBRÁZEK : vanocni_vystava_1.jpg

Všem přítomným popřál s příchodem adventu v krátkém projevu pěkné, klidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví, pan starosta Milan Smékal. Ke stromečku přišel i Mikuláš s andělem a čertem, kteří rozdávali dětem za přednes básničky, dárkové balíčky od Obecního úřadu. Celou akci ozvučil DJ Míša, který s dětmi našel i jméno pro náš letošní vyzdobený stromeček – bude to VERUNKA. Lidé postáli u rozsvíceného stromečku s kalíškem svařeného vína nebo čaje, zakousnout k tomu si mohli perníček či linecké pečivo, které v uplynulém týdnu upekly na tradiční akci „pečení perníčků", ti nejmenší z obce, děti. Obě zmiňované akce se moc povedly, ale protože se k večeru hodně ochladilo, brzy všichni pospíchali do tepla svých domovů.

 

Vánoční výstava 26 a 27. 11. 2016

 

Stejné aktérky se pustily do Vánoční výstavy. Největší měrou se na její přípravě podílela paní Ivana Kratochvílová a Jolana Kardinálová, kterým pomáhaly další členky školské a kulturní komise a sboru pro občanské záležitosti. 

Krásnou vánoční výstavu uspořádaly v první adventní sobotu a neděli, 26. a 27. listopadu, v budově obecního domu. Jejich ideou bylo prezentovat historickou, ale i současnou vánoční tradici, vyzvednout šikovnost vystavovatelů, oživit zájem o vánoční tradice a zvyky.


OBRÁZEK : vanocni_vystava_3.jpg

 

Více než dvě stovky návštěvníků, kteří výstavu navštívili, to ocenili, mohli si zde totiž nejen prohlédnout, ale i nakoupit, téměř všechno, co k Vánocům patří. Perníčky, dekorace z perníkového těsta, svíčky všech rozličných tvarů a vůní, adventní věnce a svícny z nejrůznějších materiálů, doplňky na vánoční stůl, háčkované, drátěné, slaměné ozdoby na stromeček, šité dekorace, patchwork, dekorace z papírového pletení, pletené zboží, bižuterii, ale třeba také med či husí sádlo. Sortiment zboží byl opravdu velmi pestrý a vybral si podle svého vkusu či chuti opravdu každý. Na výstavě se prezentovaly výtvarnými pracemi i děti z mateřské školy. Vánoční atmosférou dýchaly na přítomné všechny prostory, které byly dekorovány vánoční výzdobou, vévodil jim tradičně vyzdobený vánoční strom a zákoutí s dobovými předměty pekařů a cukrářů. U vstupu vítal příchozí vytvořený velký betlém, v dalších prostorách pak byly vystaveny další menší betlémy, v různém provedení, zapůjčené od občanů. Po obhlídce výstavy měli všichni návštěvníci možnost posedět si v příjemné společnosti přátel, s malým občerstvením zdarma.

 

19.11. 2016 Vánoční tvoření

 

Místní ženy si již také zvykly na setkání v předvánočním období, aby si pod vedením paní Sadílkové vyrobily adventní věnce nebo jiné vánoční dekorace. Ta přivezla s sebou rozmanité drobnosti, stuhy, dekorace, korpusy, svíčky a všechno, co je k vánočnímu tvoření potřeba, to si mohli všichni zakoupit k přímému tvoření na místě, ale i domů.

Pořadatelky připravily nejen dostatek smrkových, jedlových, borovicových větviček i větviček z tůjí a podobně, ale přichystaly i drobné pohoštění k posezení  u čaje, kávy.

Když si ženy dotvořily svůj výrobek, poseděly, popovídaly si, možná to pro ně bylo poslední klidnější, pohodové sobotní odpoledne před shonem před Vánocemi. 

 

26. 11. 2016 Den otevřených dveří SDH - nová hasičárna

 

V letošním roce se povedlo provést generální opravu hasičské zbrojnice, od elektroinstalace, přes výměnu střešní krytiny a nové fasády, nátěry vrat a vůbec celkové zvelebení prostor. Slavnostní otevření u příležitosti 130. let SDH v Čehovicích sice proběhlo v prázdniny, ale možná právě proto, že byly dovolené,  mnoho občanů si do nově zrekonstruované hasičárny cestu nenašlo. 

Hasiči se proto rozhodli v sobotu 26. listopadu 2016 dát další možnost občanům, aby se do hasičárny přišli podívat. 

OBRÁZEK : hasici_-_den_otevrenych_dveri.jpg

Na vystavených nástěnkách mohli návštěvníci nakouknout nejen do historie, ale i do současnosti hasičského sportu. Byly vystaveny i diplomy a další trofeje, které naši hasiči získávají na soutěžích. Vystavena byla i některá technika a vybavení. 

Do konce listopadu má naše jednotka SDH obdržet i nové hasičské vozidlo, což jistě opět přispěje k zlepšení podmínek práce místních hasičů.

 

21. 11. 2016 Pečení perníčků

 

Stalo se již dlouholetou tradicí, že v předvánočním období čehovské děti a mládež pečou společně perníčky a linecké cukroví. Celou akci si bere za své paní Jana Jurová. Připraví dětem těsta a potřebné další pomůcky na pečení. I letos se v obecním domě sely děti a mládež na pečení. Bylo jich sice zase méně než v ulynulém roce, ale opět se snažily. Ty menší přišly i s maminkami, ty větší pracovaly samy a ty nejstarší pomáhaly z bezpečnostních důvodů v kuchyni u pečící trouby. 

Přiravená těsta mizela rychle pod jejich rukama, plechy se plnily vykrájenými tvary perníčků. Když byly hotové perníčky, daly se do lineckého. V kuchyni se zase všichni snažili, aby se nic nepřipálilo, také tady připravovali barevné zdobení. Po dopečení a vychladnutí se hned pustily děti do zdobení a slepování. Některým zdobení šlo pěkně od ruky, jiní s polevami trošku bojovaly, ale výsledek byl pěkný. 

Jak se dětem perníčky a linecké povedlo se přesvědčí občané na další akci - Rozsvícení vánočního stromu. 

 

12.11. 2016 Podzimní vycházka s lampiony - 

 

je akcí ČSZ a koná se již poněkolikáté. Sraz účastníků byl před Obecním domem v Čehovicích. Potom se vydali účastníci s lampiony společně k místnímu hřišti, v minulých letech to bývalo k rybníku. Počasí moc nepřálo, bylo celkem chladno a dost i foukalo. Proto byla účast velmi malá, do dvaceti osob. Zakončení akce bylo na místním hřišti, kde si mohli všichni opéct špekáček a zakoupit si teplý nápoj na zahřátí. 

OBRÁZEK : lampiony.jpg

 

Jablkový bál - 15. října 2016

 

Dne 15.10.2016 uspořádali zahrádkáři tradiční Jablkový bál. Cena vstupného včetně večeře byla 100,-. Každý účastník dostal jablečný šáteček. K poslechu i tanci hrála opět skupina MERKUR. O půlnoci se táhla bohatá tombola ve které bylo cca 60 krásných cen.

I když se v minulých dvou letech setkávala tato akce s přízní účastníků, v letošním roce se s návštěvností hodně potýkala, platících bylo prý asi 50 návštěvníků. Organizátoři na svých stránkách napsali, že ti co se nebáli se přišli pobavit, čeho by se asi báli?

 

Tvoření v barvách podzimu - 6. října 2016

 

Zahrádkáři Čehovice uspořádali seminář TVOŘENÍ V BARVÁCH PODZIMU s lektorkou paní Ivanou Vinczeovou. Účastnice si zde mohly vytvořit originální, podzimně laděné aranžmá se svíčkou, ze živých i sušených rostlin a jiného, zejména přírodního materiálu. Na místě pro ně byl připraven materiál a vybrat z široké nabídky přírodnin, dekoračního materiálu, svíček, mašlí, stuh a dalších doplňků. Pomůcky a materiál k výrobě dekorace byl v ceně vstupného 380,- Kč. Bylo zajištěno i drobné občerstvení. Ńa akci se sešlo asi 6 zájemkyň.

 

Čtení pohádek 12. 10. 2016 - téma: Dopravní prostředky

 

Tentokrát pozvala paní knihovnice děti a mládež na čtení pohádek na téma - dopravní prostředky. Byly připraveny dvě pohádky z pohádkové knížky Pohádkový dědeček, Eduarda Petišky.

Sešlo se jich opravdu hodně, 14 dětí, pak ještě  jedno miminko v kočárku a ty nejmenší doprovodily dvě maminky. 

Děti čekaly jak dopadne příběh, kdy závodilo auto bez řidiče s vlakem, v další se pak přesvědčly o tom, jek je důležitý v dopravě semafor. 

Nečetly se však jen pohádkové příběhy,Děti hádaly podle rýmovaných říkadel dopravní prostředky. Také procvičily sluch, kdy je poznávaly podle zvuku. Také se ty starší zapotily při sestavování správných dopravních situací v návaznosti na dopravní značky, ty mladší skládaly opravní prostředky jako puzzle. Také si mohly vybarvit podle vlastní volby obrázek dopravního prostředku. Jejich obrázky můžete vidět za okny knihovny. Společně také vyluštily dopravní křížovku a na závěr si dokonce zacvičily a zatančily s třepetalkami na píseň SEMAFOR, aby si střídání barev na něm lépe zafixovaly. 

Paní knihovnice je za aktivitu a chuť soutěžit odměnila čokoládovou Fidorkou a barevnou tužkou, kterou mohou v kresbě doma pokračovat.

Snad se jim aktivně strávené společné odpoledne líbilo. 

 

Drakiáda - 2.10.2016  + 16.10.2016 - akce SDH

 

Protože první akci doprovázela nepřízeň počasí - mírně pršelo, nabídli pořadatelé ještě další termíntzv. 6,5 -tý ročník Drakiády v neděli 16.10.  Ani tentokrát však akci příliš počasí nepřálo, účsatníků se sešlo mnohem méně než na první akci, ale děti si i tak akci užily. 

Již šestý ročník Drakiády uspořádal SDH Čehovice. V úterý 27. září měly děti možnost si v "hasičárně" vyrobit vlastnoručně svého papírového draka.

OBRÁZEK : drakiada_2016_2.jpg

V neděli 2. října pak na poli nad rybníkem měli všichni možnost si je vyzkoušet. I když zářijové počasí bylo spíše letní, svítilo sluníčko a téměř vůbec nepršelo, právě v první říjnovou neděli se počasí zhoršilo. I přes kapky deště, které slibovaly už od poledních hodin, že bude pršet, se sešlo nadšenců s draky na poli víc než dost. 

Někteří zkoušeli vznést do vzduchu ty vlastnoručně vyrobené, jiní spoléhali na odborně vyrobené, zakoupené draky. Jejich snahu však mařilo také téměř bezvětří. Pokud se někomu podařilo, aby se dráček vznesl, plachtil vzduchem pouze chvilku, nebo se jeho majitel hooodně naběhal. 

OBRÁZEK : drakiada_2016.jpg

Hasiči byli připraveni na návštěvníky. Pod postaveným stanem byly přichystány i hry pro děti, ale protože počasí akci nepřálo, věnovali se všichni především vzletu draků. Pro všechny bylo připravené občerstvení v podobě nápojů, k zakousnutí k nim byly připraveny tácky s lineckým, které opět napekla pani Dvořáková. Všechny děti, které se zaevidovaly do soutěže dostaly tatranku a pitíčko. 


OBRÁZEK : drakiada_2016_3.jpg

 

Po určité době, kdy už všichni své dráčky vyzkoušeli, ale počasí se stále horšilo,  se rozhodli hasiči akci ukončit. Rozdali všem malým i větším dětským účastníkům diplomy a slíbili, že si akci zopakují za 14 dnů - pokud vyjde počasí. 

 

Výlet seniorů - 10. 9. 2016  - Náměšť na Hané

 

S příchodem podzimu je spojené tradiční setkávání se seniory. Již čtvrtým rokem pro ně připravuje školská a kulturní komise autobusový "výlet". Tentokrát zamířili do nepříliš vzdálené Náměště na Hané. Zde pro ně byla připravená prohlídka interiéru zámku.

 

 OBRÁZEK : seniori_2016_1.jpg

Mnozí z návštěvníků byli příjemně překvapeni, jak je zámek pěkně vyzdoben, obdivovali zdobené lustry, rozmanitá kamna, vybavení, nábytek. Součástí prohlídkové trasy byly i dva vystavené kočáry - černý a zlatý, ostatní již byly převezeny do Čech pod Kosířem.

OBRÁZEK : seniori_2016_2.jpg

Potom ještě navštívili výstavu kočárků od těch nejstarších typů až do doby nedávné.

OBRÁZEK : kocarky_vystava.jpg 

Po návštěvě Náměště na Hané se pak všichni přesunuli do Drahanovic, kde pro ně v restauraci Na Nové byla připravena večeře, nápoje a káva s dezertem na účet obecního úřadu. U pohoštění měli možnost posedět, popovídat si s přáteli. I když polodenní výlet provázelo opravdu velmi teplé počasí, všichni výlet zvládli. Těm seniorům, kteří již mají větší problémy s chůzí, mobilitou nabídl pomoc pan starosta a svým soukromým vozem jim dělal taxi mezi návštěvními objekty.

 

Jazzový večer Kulturáku

 

Již podruhé se sešli v Kulturáku příznivci jazzové hudby. Pan Martin Vondra se svými kolegy, hudebníky, zahráli posluchačům několik melodií. Byly mezi nimi známé, ale i ty méně známé.

OBRÁZEK : jazzovy_vecer_2.jpg

 

Tentokrát si k sobě přizvali i zpěvačku, která obohatila jejich vystoupení zpěvem několika písní.

 

 OBRÁZEK : jazzovy_vecer_1.jpg

 

Rozloučení s prázdninami

 

Poslední srpnovou sobotu 27.8.2016 se konala akce TJ Sokol, Rozloučení s prázdninami. Na hřišti byly připraveny soutěže pro děti, program byl obohacen o jízdu na koni a ukázku výcviku psů. Počasí akci přálo, byl to jeden z nejteplejších prázdninových dnů. I když slovní spojení "loučení s prázdninami" děti moc většinou nenadchne, ve vzduchu je už cítit škola s povinnostmi, tak se jich na hřišti tentorát sešlo opravdu hodně. Doprovodili je rodiče, ale přišli i ti, kterých se prázdniny již dávno netýkají, ale akce je příležitostí i k přátelskému posezení. Pořadatelé mají vždy připraveno několik variant občerstvení. Výborné byly makrely na grilu, nebo pečená, grilovaná, uzená kýta a v udírně se pomalu a to "doslova" udilo cigárko. Všichni se však nakonec požadovaného občerstvení dočkali a pochutnali si.

OBRÁZEK : rozlouceni_s_prazdninami_2016_1.jpg

 

Děti si vyzkoušely své dovednosti v soutěžích, zbavily se počátečního ostychu v jízdě na koni, poznaly, kolik práce dá výcvik psa, zahrály si několik her, prostě dováděly...

OBRÁZEK : rozlouceni_s_prazdninami_2016_2.jpg

Pořadatelé každému dítěti dopřáli jízdu na koni zdarma, ostatní už pak hradili rodiče. Na závěrečném táboráčku si děti opekly buřta. Ještě pár dnů a začne škola. Ahoj prázdniny!

 

 

Oslavy 130 let  ( 1886 - 2016) založení sboru dobrovolných hasičů v Čehovicích

 

Oslavy připadly na poslední červencovou sobotu 30. července 2016. Připravený program probíhal od ranních hodin. Nově rekonstruovaná, opravená budova hasičské zbrojnice v novém hávu vítala hasičské sbory. Nejen zvenčí zářila novotou, opraveny a upraveny jsou všechny vnitřní prostory.

OBRÁZEK : hasicarna_1.jpg

V přízemí bylo připraveno pro příchozí občerstvení, v prvním patře pak výstavka z historie sboru.

V 10 hodin byla připravena mše svatá v kostele sv. Prokopa - žehnání hasičské zbrojnice. Po jejím skončení se vydal za doprovodu dechové hudby průvod obcí k soše sv. Floriána, patrona hasičů a položení věnce u ní, zakončení slavnostního aktu bylo státní hymnou. Pak se průvod vydal nazpět obcí na mísní hřiště, kde pak oslavy pokračovaly dalším plánovaným programem v odpoledních hodinách. Na hřišti se konal také slvnostní nástup hasičských sborů, kde byly předány pamětní listy zasloužilým hasičům. 
OBRÁZEK : pruvod.jpg

Dechová hudba Krumsíňanka hrála k poslechu do 14 hodin, pak ji vystřídal DJ Vítek. Pro děti byla připravena skluzavka se skákacím hradem, soutěže v hasičských dovednostech, vystavená byla hasičská auta od těch starší výroby až po nejnovější techniku, proběhla ukázka  hasičského zásahu v podání dětí z Ivaně, profesionální hasiči z Prostějova předvedli vyprošťování a záchranu raněných z automobilu při autonehodě, všichni přihlížející se mohli na vlastní oči přesvědčit jak rychle vzplane olej na plotně při nepozornosti v kuchyni a dověděli se, jak jej nejlépe zlikvidovat - použitím mokrého hadru, zadušením požáru.

OBRÁZEK : zasah_1.jpg

V doprovodném programu vystoupily i děti z tanečního kroužku Zumby s Veronikou, které zatančily několik tanečků pro zpestření odpoledne. 

Hasiči v Čehovicích se pravděpodobně nemusí obávat o svou budoucnost. Do jejich řad už směřují i ti nejmenší. Ta nejmenší Ema si dojela na slavnost stylově oblečená už v kočárku ...

 

 OBRÁZEK : hasicka_ema.jpg

Pro hosty ze spřátelených hasičských sborů bylo připraveno pohoštění, ale nejen pro ně i pro všechny zájemce, kteří se přišli na hřiště podívat. Mnozí z nich poseděli při reprodukované hudbě až do pozdních večerních hodin. 

 

Posezení pod břízkami - opékání vepřových kýt, sponzorská akce FVE

 

Tradiční akcí je již  několikátým rokem "po hodové - pohodové" posezení pod břízkami na místním hřišti, které sponzorují FVE. 

OBRÁZEK : kyty_2016_1.jpg

Na hřišti se opékaly na rožni vepřové kýty, které byly pro místní občany zdarma, pro příchozí za 30 Kč. I ostatní občerstvení bylo za ceny velmi lidové. Obsluhy se ujali všichni zastupitelé, kteří se podělili o role číšníků a prodavačů. Na všechny stoly se dostalo po přivítacím tácku s domácími vdolečky a výtečnými trubičkami, z cukrářské dílny paní Jirušové.

OBRÁZEK : kyty_2016_2.jpg

Aby se na občerstvení lépe čekalo, nevázla zábava, hrála od 17 hodin country kapela, která mnohé z návštěvníků vyzvala i k tanci.

 

Hurá na prázdniny - 2.7. 2016 - akce pro děti na rybníku

 

V letošním roce si stánek s občertstvením  na místním rybníku pronajal pan Kresta z Bedihoště a snaží se provoz obohatit o nabídku grilovaných pochoutek, dobrot z udírny. Ale nejen to. V sobotu 2. července připravil zejména pro ty nejmenší akci Hurá na prázdniny. 

OBRÁZEK : hura_prazdniny.jpg

Přestože byly na akci upoutávky v podobě plakátků, zdálo se mi, že ani tady nebyla účast nijak veliká. Z čehovských zde soutěžilo jen několik málo dětí, ostatní byly z jiných obcí. Každé z příchozích dětí přivítali organizátoři tatrankou a Frukem. 

OBRÁZEK : hura_prazdniny_2.jpg

Organizátor celé akce , pan Kresta, po celou dobu děti bavil, vyzýval k soutěžím, za které byly děti odměňovány. Celá akce byla ozvučena DJ a děti si pod vedením lektorky Zumby Klárky mohly několikrát i zatačit. Součástí zábavného odpoledne byla možnost se projet na poníkovi, nebo zhlédnout ukázku výcviku

 OBRÁZEK : hura_prazdniny_1.jpg

pejska. Dětem se jistě akce líbila. Rodiče a ostatní diváci měli možnost se občerstvit, každý podle své chuti. 

 

Turnaj  O pohár starosty obce Čehovice

 

Dlouholetou tradici mají v Čehovicích hodové fotbalové turnaje. I když v minulosti o ně býval jak ze strany mužstev, ale i široké sportovní veřejnosti větší zájem. V tomto roce se přihlásilo 5 mužstev. Od ranních hodin se na hřišti odehrávaly zápasy mezi jednotlivými mužstvy, ovšem téměř bez sportovní podpory diváků.

 

OBRÁZEK : fotbal_1.jpgNakonec ze soubojů vyšli jako vítězové: 

  1. Brodek u Přerova
  2. Klenovice na Hané
  3. Čechovice
  4. Ladzimil Čehovice
  5. Čehovice

 

OBRÁZEK : fotbal.jpg

Jak je vidět, místním borcům se příliš nedařilo, oba celky obsadily poslední místa. O občerstvení sportovců i diváků se starali členové TJ Sokol. Sponzorsky akci zaštítili p. ing. Vláčil a manželé Říhovi. V roli rozhodčích se vystřídali pan starosta Milan Smékal a pan Ladislav Spáčil.

 

Hodové oslavy - zábava - akce hasičů

 

V Čehovicích jsou hody na svátek sv. Prokopa. První akcí, která k hodům neodmyslitelně patří bývá hodová zábava v režii místních hasičů. I když už několik let je "živá"kapela nahrazována hudební produkcí DJ, má vždy velkou účast zejména mladších návštěvníků. Pořadatelé přitahují účastníky nejen hudbou, ale nabízejí i velký výběr nejrůznějších dobrot - řízek, katův šleh, samozřejmě alko i nealko.

Stejně tak i letos mohou být s návštěvou spokojeni, teplé počasí přilákalo za zábavou, tancem a dobrým jídlem stovky návštěvníků. 

 

 HODY 2016

 

I v letošním roce přijely na místní hřiště kolotoče. Pro malé děti malý kolotoč a labutě, pro starší milovníky těchto atrakcí - loď Pirát a otáčející se "Krychle". Nejvíce se na nich asi vyřádili návštěvníci zábavy, v ostatní dny mnoho zájemců o tento druh zábavy nebyl.

 OBRÁZEK : atrakce_2016.jpg

 

Z mých vlastních zkušeností je v jiných vesnicích zvykem v hodovou neděli jak v dopoledních hodinách, tak zejména po obědě, projít se s dětmi a příbuznými a místo, kde jsou kolotoče( i za cenu " vyšší útraty" ) je navštívit. Ne tak v Čehovicích, jsem zvědavá, jak dlouho k nám budou kolotoče zajíždět, pokud o ně bude takový zájem, jako letos. 

 

Stanování dětí - Akce TJ Sokol - 24. - 26.6.2016

 

Opravdu dlouholetou tradici má akce TJ Sokol - stanování, která je vždy uspořádána v posledním červnovém týdnu. V pátek odpoledne, kolem 17. hodiny se začaly na hřišti scházet děti, doprovázené rodiči, kteří jim pomohli vystavět si stanový tábor. V tomto roce na hřišti vyrostlo 9 stanů, ve kterých se utábořilo 21 nocležníků. Některé další děti na hřišti nespaly, jen docházely na denní program z domova. 

Počasí slibovalo hezký, teplý víkend, ovšem doprovázený nočními bouřkami, které donutily organizátory, aby děti převedli v noci do bezpečnější noclehárny v "šatnách".  

OBRÁZEK : stanovani.jpg

V pátek si děti pod vedením dvou vedoucích - Markéty a Běly vytvářely prostředí, které znělo na téma Zoologická zahrada. Děti vymalovávaly velké obrázky zvířat z lepenky, kreslily další obrázky zvířátek. Pak si označovaly své stany obrázky zvířátek, hrály hry, soutěžily. Večer si opekly na táborovém ohni špekáčky a když se setmělo vyrážely na "stezku odvahy". 

 OBRÁZEK : hura_prazdniny1.jpg

V sobotu po probuzení již měly děti přichystanou snídani, pak následovala spousta soutěží a her. V poledne pro ně byl připraven chutný oběd a po povinném poledním klidu se začaly děti připravovat na diskotéku a karneval, který opět prokládaly vedoucí soutěžemi a hrami. Celé stanování končilo v neděli ráno, kdy už po snídani jen děti opět za pomoci rodičů a čelnů TJ Sokol uklidily stany a odebraly se domů. 

 

Country posezení pod břízkami

 

První červnovou sobotu 4. června uspořádali v Čehovicích příznivci country hudby a tanců, pod hlavičkou obce, Country posezení pod břízkami.

 

Pořadatelé akci nepodcenili v žádném směru. Již vyzdobené podium a parket ve stylu western a country každého usvědčil v tom, jaká akce se dnes na hřišti koná. Nejen členové obsluhy, ale i mnozí z návštěvníků přišli stylově oblečeni, nebo alespoň neopomněli nasadit si typický klobouk. Za vstupné dobrovolné se mohli přijít všichni zájemci pobavit, zatančit si, pochutnat si na nějaké té dobrotě, která k příjemné country atmosféře patří.  Nechyběla nabídka výtečných kovbojských fazolí, toastů, děti si mohly pochutnat na cukrové vatě. Už při vstupu každý obdržel perníkovou podkovičku pro štěstí. Na uvítanou pro každý obsazený stůl přinesla obsluha tácek s domácím lívancem, hned několika ovocných chutí. Návštěvník se pak mohl sám rozhodnout a najít to, co od posezení očekával. Někdo přátelské setkání s kamarády při poslechu hudby, jiný pěknou podívanou na ukázky tanců v podání stylově oblečených tanečníků, všichni si mohli zazpívat známé melodie, ale také se aktivně zapojit, pod vedením lektorky, do výuky jednoduchých country tanců. K tanci i poslechu hrála skupina PAULI a SLAVOJ. Do tajů country tanečního umění zasvětila tancechtivé dobrovolníky taneční skupina ZUZANA.  Na parketu se to chvílemi jen hemžilo. Dobrá nálada, chuť se bavit, vydržela návštěvníkům do pozdních večerních hodin.

 

 OBRÁZEK : country_posezeni_v_cehovicich_1.jpg

Mohlo by se zdát, že v dnešní přemodernizované době nebude o country a western zájem, ale opak byl pravdou. Na místním hřišti se sešla více než stovka návštěvníků, jak z obce, tak z okolí. Byla to akce zase trošku z jiného ranku, ale organizátorům se vydařila! 

 

 

Rybářské závody

V sobotu 14. května 2016 se na rybníku v Čehovicích konaly další rybářské závody, které mají již dlouholetou tradici. Uspořádal je spolek Rybáři Čehovice. Zrána potrápilo pořadatele počasí, mírně pršelo a to bylo příčinou toho, že se sešlo méně startujících soutěžících rybářů, tentokrát "jen" 98. Nakonec se však počasí umoudřilo a postupně vysvitlo i sluníčko, kolem poledne už bylo příjemně teplo. Rybářům se vcelku dařilo. Bylo nahlášeno 33 chycených kaprů, z toho ten největší měřil 71 cm, úspěšným lovcem byl pan Petr Šustr, posléze přidal ještě 4 kapry a v hlavní kategorii zvítězil. Pro vítěze byl připraven poukaz na jízdní kolo v hodnotě 6 000 Kč. V dětské kategorii předstihla chlapce slečna Pavla Mlčochová.

OBRÁZEK : p1100035.jpg 

Po vyhlášení výsledků se losovala tombola, ve které se sešlo více než 100 cen. Hlavní cenu - LED televizor si domů odnášeli Kardinálovi z Čehovic. Pěkné počasí vydrželo až do odpoledne, proto poseděli rybáři i hosté ještě po losování. Všichni si pochutnávali na pivu, domácím uzeném, klobáskách a dalších pochoutkách, které rybáři pro všechny připravili. Sponzorům patří poděkování za nádherné ceny do závodu a bohaté tomboly, organizátorům za bezproblémový průběh závodů.

Hlavní kategorie:

1.místo Šustr Petr                     5 kaprů............ 267cm

2.místo Divácký Zdeněk           4 kapři..............211cm

3.místo Kroupa Vlastislav         4 kapři..............188cm

Největší kapr:

1.místo  Šustr Petr                    71cm

Dětská kategorie:

1.místo Mlčochová Pavla          61cm

 

Lampionový průvod - 71. výročí konce 2 sv. války

 

V neděli pozvali členové TJ Sokol občany  k oslavám 2. sv. války a položení věnce k pomníku padlých. Akce byla spojena s lampionovým průvodem, který měl být lákadlem pro děti. Bohužel výběr dne a pozdní hodina byly možná také příčinou, proč se sešlo občanů a dětí méně, než by si akce zasloužila. V minulosti bylo položení věnců spojeno s aktivitami všech organizací v obci, které se takového aktu zúčastňovaly. Pak se nemůžeme divit, když se zeptáme dětí školního věku, kdy skončila válka, že dostáváme dost nesmyslné odpovědi. Taková setkání jsou právě od toho, aby se "data" dětem zafixovala. Ne ze strachu, že se to "musí", příkladem ve všem by měla být rodina.

OBRÁZEK : oslavy_konce_2_sv._v_._.jpg

Slunečné a teplé nedělní odpoledne si mohli ještě před samotným průvodem občané posedět na hřišti, kde nechybělo ani drobné občerstvení. Děti si  mohly opéct na ohýnku zdarma špekáčky.

V 19.30 se pak vydal průvod za doprovodu reprodukované hudby, v čele s vlajkonošem a dvojicí, která nesla věnec. Když průvod dorazil k pomíku padllých, pan starosta Milan Smékal se ujal slova a v krátkém proslovu se vrátil k významu stálého připomínání zásluh padlých hrdinů, kterým vděčíme my všichni za to, jaký život dnes můžeme vést a mělo by být i varováním, že mír není ani v dnešní době všude samozřejmostí.

OBRÁZEK : oslavy_konce_2_sv._v_2016_.jpg

Po položení věnce zazněla česká hymna.

 

 

3. ročník běhu - Čehovská Desetitisícovka

 

Tak opět po roce se v Čehovicích sešli příznivci běhání. Organizátoři zde uspořádali 3. ročník Čehovské desetitisícovky. Tratě na 4 km a 10 km byly zachovány téměř v původní podobě, kilometrová se běžela přes opravenou náves, pod názvem " Okruh pana starosty", všichni závodníci však k cíli běželi středem obce. pro ty úplně nejmenší závodníky, běžecký potěr, se běh na 250 m se uskutečnil přímo na hřišti.

Občerstvení pro závodníky, doprovod i diváky bylo bohatě zajištěno členy TJ Sokol Čehovice, oddílu běhání. Z udírny vonělo cigáro, vojáci z polní kuchyně vydávali výborný zvěřinový gulášek. Pro běžce po doběhu do cíle bylo přichystáno ovoce a cukrovinky na doplnění energie, samozřejmostí bylo podávání tekutin na pitný režim.

OBRÁZEK : beh_2016_3.jpg

...start desetitisícovky

V letošním ročníku se hlavního běhu na 10 km zúčastnilo a startovalo 84 borců. Na trať čtyřkilometrovou se vydalo celkem 10 běžců. Běh obcí Okruh pana starosty si vyzkoušely zejména děti a jako zástupce zastupitelstva obce Čehovice se s nimi vydal na trať obětavě zastupitel, pan Rostislav Svoboda. Úspěšní byli opět oba bratři Jan a Ondřej Koutní, kteří na trati dětské, ale i té na 4 km se umístili bezkonkurenčně vždy na 1 a 2 místě. I ostatní účastníci běhu, občané z Čehovic, si nevedli špatně, někteří z nich vystoupali ve svých kategoriích i na stupně nejvyšší. V běhu na 4km skončil na 3 místě pan Rostislav Svoboda, na 3 místě v běhu žen se umístila paní Petra Růžičková. Velmi pěkný čas zaběhl i Aleš Odehnal, Aleš Václavek, Lukáš Troneček, Pavel Raus.

OBRÁZEK : beh_2016_2.jpg

Organizátor a moderátor celé akce pan Luděk Coufal se v rozhovorech s běžci dotazoval na jejich spokojenost s prostředím, organizací akce. Ze všech úst zněla chvála na organizátory, pěkné přírodní prostředí, krajinu, kterou tratě závodu vedly, jen si občas postěžovali na sice příznivé, možná však až příliš teplé počasí a silný protivítr, mnozí žehrali na"dlouhé kopce". Odpovědí jim bylo s pousmáním: "Tady na Hané???!!! "Smile

OBRÁZEK : beh_2016_1.jpg

Diváků, fanoušků a povzbuzovatelů se sešlo také dost. Možná je jen škoda, že z řad místních občanů, zvláště pak těch, kteří velkohubě kritizují, jak se některých obecních akcí neúčastní zastupitelé a místní občané, nepřišlo více. Stále se objevují ty známé tváře, kteří jsou buď pořadatelé nebo i účastníci veškerých akcí. Poděkování patří zejména panu Luďkovi Coufalovi a Aleši Odehnalovi, kteří se svými nejbližšími spolupracovníky do naší obce takovou akci přivedli.  

Tak jsme všichni společně v Čehovicích otevřeli letošní první díl trilogie, která bude pokračovat Během okolo přehrady a Prostějovským městským během. 

 

 

 

Akce TJ Sokol - Slet čarodějnic

V soboru 30. dubna 2016 se konal již 11. ročník tradiční a velmi populární akce Slet čarodějnic. 

I když počasí v předešlém týdnu neslibovalo vyhlídky na teplo, opak byl pravdou - asi mají čarodějnice v obci přece jen nějakou tu moc.

Už od rána se vyjasnilo, svítilo slunce, nefoukalo a bylo teplo. Úderem 17. 00 hodiny se začaly před obecním úřadem hromadit stvůry i nestvůry, příšerky a příšery, čarodějnice i čarodějové. Do čela průvodu se postavila hlavní čarodějnice s maskotem akce - malou čarodějnicí, kterou každoročně vyrábejí děti z místní mateřské školy s učitelkami. Tentokrát nesla čarodějnice jméno Bludička Julinka. V magický čas 17.09 se vydal průvod za kvílení čarodějnických melodií k hřišti, kde na ně již čekalo opravdu početné obecenstvo, které je přivítalo potleskem. Průvod zamířil k postavené hranici, kde bylo třeba udělat před konečným upálením hromadné foto. 
Ty nejmenší čarodějnice a čarodějové pod vedením hlavní čarodějnice začarovaly - oheň, počasí a uběhnutým kolečkem kolem hranice svoje čarování zpečetily. 

 OBRÁZEK : 11._slet_carodejnic_2016_.jpg

Pak se malí vydali soutěžit k několika stanovištím - sbírali se pavouci, házelo se do řarodějnického kotle, motaly se pavučiny apod. za všechno byly sladké odměny v podobě želé příšerek a pavouků. Ti starší se nejprve odebrali po dlouhém letu občerstvit. U stánku Baby Jagy byly skvělé lektvary s bylinkami i bez, u udírny Čaroděje Kenybze se na roštu pekly makrelky a smažilo cigárko.

Aby však ani ty staré příšery nezlenivěly byla pro ně také připravena soutěž obratnosti, samozřejmě také s odměnou, tentokrát v tekutém stavu, strastiplnou cestu prošly všechny, bylo vidět, že pro legraci jsou schopné udělat místní čarodějnice cokoliv a "kotýlek" dělal také divy!!

 

 

Vyhodnocení výtvarné soutěže pro děti Atlas zvířátek 

 

Do knihovny se sešlo celkem čtrnáct obrázků zvířátek, do vyhlášené soutěže Atlas zvířátek. Každý nakreslil to, které má nejradši. Někdo koníka, jiný pejska, další dinosaura. Jak jsem slibovala, odměněni byli všichni, kterří se zapojili.

 

Vycházka do přírody Den Země - knihovna

 

V úterý 19. dubna pozvala paní knihovnice děti a mládež na vycházku do přírody. V 16.00 se sešlo před knihovnou 16 dětí, některé doprovázeli i jejich rodiče. Paní knihovnice na mapě vyznačila dětem trasu vycházky a děti se nedočkavě vydaly k prvnímu stanovišti, kde je čekaly první úkoly. Děti zkoušely jít jako "stonožka" na laně, přeskočit překážky. Pokračovaly cestou přes potok Vřesůvka, kde na ně čekala hra "Na sardinky". Za druhým mostem před rybníčky jsme si zahráli sluchovou hru - Na zvířátka.

OBRÁZEK : vychazka_2016_1.jpg

 

U rybníčků jsme procvičili odvahu dětí přejít na druhou stranu a nezmáčet se, kopec nás naopak lákal k výstupu nahoru a aby, to nebylo tak jednoduché, zkusili jsme to pozpátku.

OBRÁZEK : vychazka_2016_2.jpg

 

Skákání v pytli nás trošku rozehžálo a rozesmálo. Konečné zastavení bylo na hřišti. Tady nás čekaly další úkoly jako třeba - třídění odpadů, přeskok lana, větvě, skládání puzzle, kresba kůry stromu apod. Nakonec naše kroky vedly do Kulturáku, paní knihovnice tam dětem předala za účast sladkou odměnu - oplatek a zakoupila občerstvení v podobě limonády. 

Snad se dětem odpoledne plné her a soutěží líbilo. 

 

Den Země - zasazení 2 kusů stromů - kaštanovník jedlý  (castanea sativa) 

 

Pan ing. Jaroslav Špaček se rozhodl, že chce na katastru obce zasadit strom. Po dohodě s majitely dotčených pozemků se mohla výsadba v dané lokalitě uskutečnit. Mezi veřejností je zakořeněn názor, že jedlý kaštan není možné v našich podmínkách sázet a pěstovat. Toto je však velký omyl. To, že se těmto stromům v našich podmínkách daří dosvědčuje také cca 500 vzrostlých stromů , které se na našem území v různých lokalitách vyskytují a dále tři kaštanové sady ,kde jedlé kaštany prosperují.

OBRÁZEK : 2016_den_zeme_-_zasazeni_stromu_-_kastany_2_-_kopie.jpg

 

Pan Špaček zakoupil 2 kusy vzrostllejších stromů odrůdy  - jedlý kaštan a společně se synem Davidem a panem starostou Milanem Smékalem stromy zasadil. Zastupitel, pan Rostislav Svoboda, připravil dřevěné tyče k ukotvení stromů a paní místostarostka Božena Spáčilová zajistila fotodokumentaci celé akce.

 

OBRÁZEK : den_zeme_2016_-_zasazeni_stromu.jpg

Tak jen doufejme, ža stromy se pěkně ujmou, začnou brzy rodit a nesetkají se s vandalstvím nenechavců. 

 

Vycházka do přírody ČSZ

 

V sobotu 16. dubna se uskutečnila vycházka do přírody, kterou pořádali místní zahrádkáři.  

 

Vítání nových občánků do života v obci Čehovice

 

V neděli 10. dubna 2016 proběhla v obci další ze slavnostních akcí Vítání občánků. Trojice rodičů přišla do Obecního domu v Čehovicích se svými dětmi, dva kluci Martínek a Kubík již sice trošku odrostli, ale malá Magdalenka si hověla v kojenecké peřince. 

OBRÁZEK : p4100068.jpg

V kulturním programu vystoupily děti z mateřské školy, deset předškoláčků svými básničkami a písničkami přivítalo své budoucí kamarády.

OBRÁZEK : vitani_10.4_.2016_.png 

Po projevu pana starosty a slavnostním zápisu do pamětní knihy jim předaly děti pod vedením členek SOZ malou hračku, zlatý přívěšek - začáteční písmeno jména, pamětní list a paní hospodářka pak potěšila rodiče nově narozených dětí finanční částkou. 

 

Čtení pohádek

Dva dny po Velikonocích pozvala paní knihovnice do knihovny opět děti na jarní Čtení pohádek, tentokrát vybrala téma: zvířátka. 

Na akci dorazilo pouze pět dětí a jedna maminka, což je nejnižší počet účastníků v dlouholeté historii čtení! Paní knihovnice ale ty děti, které přišly, o pohádkové odpoledne nepřipravila a užily si je i tak. Opět se hádaly hádanky, luštily křížovky, hrály hry, soutěžilo se. Děti během čtení stačily i nakreslit obrázek samozřejmě opět s tematikou "zvířátka". 

Děti poznávaly zvířátka pomocí hádanek, písniček, obrázků, hledaly jim jejich obydlí, no prostě si zopakovaly všechno, co o nich vědí. 

 OBRÁZEK : cteni_2016_-_jaro.jpg

První pohádka byla z knížky Haló, Jácíčku - o přátelství veverky a zajíčka, druhá zamířila na smetiště, kde bydlí Krysáci, zde jsme si oprášili vědomosti o třídění odpadů a udržování čistoty a ochraně přírody, poslední pohádky- bajky, děti vedly k zamyšlení nad poučením, které z každého příběhu vyplynulo. 

Děti věnovaly nakreslené obrázky do vyhlášené soutěže ATLAS ZVÍŘÁTEK. Na obrázky zvířátek čekáme v knihovně do 13. dubna. Vystaveny jsou za okny knihovny. Autoři budu odměněni.

 

Velikonoce 2016

I v letošním roce místní kluci dodrželi tradici"hrkání", i když se jich zapojuje stále méně a méně, letos chodilo kluků s řehtačkami pouze deset.  Letošní Velikonoce byly o jeden den volna delší, protože Velký pátek byl ustanoven jako svátek. Počasí celkem přálo.

OBRÁZEK : velikonoce_2016_-_hrkani.jpg

 

Josefský košt vín

 

19.3.2016 uspořádali zahrádkáři autobusový zájezd na 53. Josefský košt vín v Kyjově, na tradiční ochutnávku moravských vín. Ta začala od 14.00 hodin  a od 16.00 hodin hrála k posezení a dobré náladě cimbálová muzika. ochutnávka vín. Celkem bylo připraveno k ochutnávce 481 bílých vín a 233 červených vín. Novinkou letos bylo rozvolnění nejlépe oceněných vín /doplnění/, takže kdo nejlépe hodnocená vína na začátku neochutnal, měl možnost. Další zájezd na košt vína se bude konat za rok opět v sobotu 18.3.2017.

 

Zápis do MŠ

Ve čtrtek 17. března se uskutečnil Zápis do MŠ. V letošním roce došlo po delší době zase k situaci, že někteří ze žadatelů budou odmítnuti. Kapacita MŠ je sice 27 dětí, ale zejména z důvodu bezpečnosti a věkového složení smíšené třídy, nelze ji zcela naplnit. Do školy odcházejí z 5 předškolních dětí, pouze 4 děti, stejně tolik  - tedy 4, lze pro další školní rok přijmout.

Do mateřské školy se dostavilo celkem 6 rodičů se svými dětmi, jedna holčička a pět kluků. Zatímco rodiče vyplňovali nezbytné formuláře nutné k přijetí, děti se bavily podle svých zájmů. Popravdě řečeno, ze školky se jim domů moc nechtělo, někteří i hlasitě při odchodu protestovali. Jejich pozornost  upoutal drobný dáreke se sladkostmi a pěkný pamětní list, jako památka na tento jejich první "významný" den v životě. 
 

Velikonoční výstavka s tvořením

 

Hodně z nás už se nemohlo dočkat opravdu jarních dnů, s jistotou, že už se zima nemůže vrátit. Po dlouhé zimě, nás těší každý teplý, jarní den, ožívající příroda. Letos jsou v brzkém termínu i Velikonoce, které jsou vlastně jarními svátky.

Proto pod hlavičkou obce uspořádala školská a kulturní komise, ve spolupráci s aktivními ženami - paní Kardinálovou, paní Kratochvílovou, paní Říhovou a pomohla jim i paní učitelka z MŠ  slečna Hrazdilová, v sobotu 19. března, v předvečer astronomického příchodu jara, jarní, velikonoční výstavu s mottem: Pojďme jaru naproti!

OBRÁZEK : vystava_2016_1.jpg

Víkendová akce byla  spojená  s prodejem jarních cibulovin, hrnkových květin, dekoračních předmětů i tvořivým  odpolednem.  Návštěvníci se mohli inspirovat prodejní výstavkou jak velikonočních a jarních aranžmá, tak rukodělnými výrobky místních žen.

OBRÁZEK : vystava_2016_2.jpg

 

Byly mezi nimi velikonoční předměty šité z látky, zajíčci, slepičky, výrobky z proutí, i z papírového „pedigu“, zdobená vajíčka různými technikami, madeirová,  obháčkovaná, slámová, vosková, dekorativní předměty ze sena a slámy. S malou výstavkou se prezentovaly i děti z místní mateřské školy, ty představily své výrobky z papíru, zdobená vajíčka, ale i nazdobené velikonoční beránky, které v rámci velikonočního tvoření zdobily společně s maminkami.

OBRÁZEK : vystava_2016_3.jpg

 

Každý si na výstavě jistě našel to, co jej upoutalo. Pořadatelky však nemyslely jen na potěchu smyslů, oko a čich, nezapomněly také na chuť. Každý návštěvník si mohl chvíli posedět a nabídnuto mu bylo zdarma malé občerstvení. Ti, kteří si našli v naší uspěchané době čas a návštěvou výstavy, šli jaru naproti, si odnášeli domů nejen nějakou zakoupenou drobnost, květinu či dekoraci, kterou si mnozí vlastnoručně na velikonoční stůl či okno vyrobili, ale i příjemný pocit z hezky prožitého odpoledne.  Tak: Vítej jaro!

 

VČS myslivci  a Myslivecká zábava

  

V pátek 18. března se konala výroční členská schůze našeho mysliveckého spolku, na který navázala již tradiční Myslivecká zábava. K tanci i poslechu ve vyprodaném sále Kulturáku hrála kupina Duel. Přestože kapacita sálu nebyla zcela naplněna, na chuti bavit se, těm co přišli, to nic neubralo, ba naopak. Samozřejmostí byla opět bohatá tombola, v níž mohli návštěvníci vyhrát třeba televizor, nebo wellness pobyt, ale také třeba dříví na otop, jak komu se zadařilo. Stejně tak na tradici dobré kuchyně se nic nezměnilo, chutnalo všem.

 

VČS zahrádkáři 

 

6. března se konala výroční členská schůze zahrádkářů. Tradiční vystoupení dětí z MŠ bylo odvoláno, nemocnost dětí. Byla podána výroční zpráva, pokladní zpráva a finanční rozvaha na rok 2016, revizní zpráva, přijetí nových členů, plán práce na rok 2016, schválení kooptovaného člena výboru, diskuze, usnesení, pohoštění a závěr schůze. Pětičlenný výbor bude pracovat ve složení : předseda - Eva Divácká, jednatel - Jan Horák, členové výboru - Iva Divácká, Květoslava Svobodová, Svatopluk Růžička. Na prvním zasedání výboru bude zvolen nový pokladník. Členství ukončili : p.Špaček, p. Špačková, p. Nováková, p. Kardinálová, p. Kratochvílová. Ve výboru skončil ze zdravotních důvodů p. Lutera Stanislav. Noví členové jsou Kateřina Vincze, Jan Pur, Zdenka Purová.  

 

 

VČS - TJ Sokol

 

Na sobotu 27. února byla svolána Valná hromada TJ Sokol Čehovice. Letošní rok byl rokem volebním. Po zprávách o činnosti za rok 2015 od starosty, hospodáře, revizní komise i předsedů oddílu stolního tenisu a oddílu běžeckého, se volili členové výboru. Kromě kronikářky, kdy byla nově zvolena paní Eva Jurová, zůstal výbor ve stejném složení. Starosta Milan Smékal, místostarosta Zbyněk Jura, hospodář Petra Růžičková, předseda oddílu stolního tenisu Tomáš Kardinál, předseda běžeckého oddílu Luděk Coufal. Po dlouhé diskusi, ve které padaly různé návrhy jak vylepšovat jednotlivé akce pořádané v průběhu roku, bylo podáno pohoštění, Schůze pak pokračovala v duchu přátelského posezení bez přesně stanoveného programu.  

  

Dětské šibřinky

V sobotu 13. února pořádala TJ Sokol Čehovice již 2. ročník dětského maškarního karnevalu - Dětské šibřinky. Sál se v uvedenou hodinu 16.00 hod zcela zaplnil maskami všeho druhu.

 

OBRÁZEK : sibrinky.jpg

 

DJ Míša Sedláček, kterého už děti znají z předešlých akcí nenechal děti chvíli v klidu. Po prvotním zahájení průvodem masek se děti vrhly do plnění her a soutěží všeho druhu. Do soutěží zapojoval moderátor nejen děti, ale "vytáhl" z židlí i jejich rodiče, což děti s radostí kvitovaly.

 

OBRÁZEK : sibrinky_1.jpg

 

Odměnou jim byly sladkosti. Pro všechny přítomné bylo připraveno občerstvení, zájemci si mohli koupit i něco k zakousnutí - jednohubky, několik druhů zákusků. Nechybělo ani vyhodnocení masek a bohatá tombola. 

 

 

 

Rybářský ples

 

V pátek 12. 2. 2016 se uskutečnil v Kulturáku v Čehovicích 4. rybářský ples. K tanci i poslechu hrála skupina Merkur. Součástí společenského večera byla i ukázka klasických a latinskoamerických tanců, kterou předvedl juniorský taneční pár z Tanečního studia Dany Hubené.

 OBRÁZEK : img-20160212-00388.jpg   OBRÁZEK : img-20160212-00391.jpg

 

Před půlnocí byla tažena tombola. První cenu notebook Lenovo, vyhrál ing. Břetislav Dlabal z Čehovic. Podávala se večeře, ražničí s bramborem, nebo zvěřinový guláš, oba chody skvělé, na jejich výrobě se podíleli členové spolku rybářů pod vedením Jaroslava Dlabala. 

 

 

Bruslení na hřišti

 

Sněhu napadlo po novém roce trošku, takže si děti sice párkrát sjely kopec v Hliníku, ale popravdě řečeno spíše po zmrzlé trávě než po sněhu.

Díky ochotě místních hasičů si mládež, děti, ale i dospělí, užijí alespoň trošku těch správných zimních radovánek. Když v polovině ledna "uhodily" ty správné mrazy, pustili se hasiči do nastříkání ledové plochy na betonovou plochu na hřišti. A už jí začaly využívat celé sportovně založené rodiny a děti. Některým stačí jen poklouzání po ploše, jen tak bez bruslí. Podle jejich slov to prý i tak lépe jezdí. Každé odpoledne tak plocha ožije. I děti z mateřské školy s učitelkami se zvýšenou opatrností kouzlo klouzání vyzkoušely. 

OBRÁZEK : zima_leden_2016_-_kluziste_1.jpg

Bruslit se sice dá i na rybníku. Ale vzhledem k bezpečnosti dětí, klidu rodičů i vzdálenosti rybníka od obce, je hřiště ta lepší volba.

  OBRÁZEK : zima_leden_2016_-_kluziste_2.jpg

Přeju všem, zejména však hasičům, aby se jejich snaha vyplatila, a mrzlo pořádně, alespoň do konce února. Uvidíme!